חיפוש

 

 
פורום המומחים mcity
facebook שתף את פורום המומחים בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
מה ההבדל בין שיחה עם חבר לעומת שיחה עם מטפל?
אלדד

מה ההבדל בין שיחה עם חבר לעומת שיחה עם מטפל?

מה נק' השוני בין השניים?
מה ההבדל בין שיחה עם חבר...
הרחב

שלום אלדד,

חברות טובה מתאפיינת בין היתר ביכולת להקשי זה לזה ולתמוך במצבים שונים. יחד עם זאת, הקשבה מתוך חברות נבדלת מהקשבה אקטיבית ומכווננת של איש מקצוע. ישנם הבדלים מעצם הגדרת התפקיד המקצועי שכוללים את הsetting והחוזה הטיפולי. בסיטואציה הטיפולית המטפל מקשיב, שואל שאלות, משקף, מאתגר, נותן משוב ובמידת הצורך נותן כלים להתמודדות. המטפל, מעצם העובדה שאינו מעורב בסיפור באופן רגשי , יש לו היכולת לזהות ולראות את תמונת החיים הרחבה של המטופל שבתוכה מתרחשים הארועים העכשוויים שהביאו את האדם לפנות לטיפול. 

האפשרות לשתף חבר בקשיים לרוב מבוססת על מערכת יחסים שבה לשני הצדדים יש ענין בקשר וברצון לשמר אותו. צורך משותף זה עלול ליצור הטיה ואפילו המנעות משיתוף או מתגובה מסויימת מתוך חשש לפגוע באחר או בקשר עצמו. המטפל, לעומת זאת, מחוייב לקשר הטיפולי, לתהליך הטיפולי ולשמירת ההפרדה בין דעותיו, עמדותיו הסובייקטיביות, חייו האישיים וחוויותיו הרגשיות לבין אלה של המטופל. חבר קרוב לרוב יהיה מעורב מבחינה רגשית בחייות וחוויותיו של חברו שבמצוקה. הוא אינו נדרש להפרדה והבחנה ביניהם ועל כן גם אינו מחוייב לתהליך. מה גם, שקרבה כזו אינה מאפשרת ראית התמונה הכוללת ובוודאי שלא באופן אובייקטיבי. 

כשאדם חווה קושי או מצוקה ואפילו התלבטות משמעותית, בהחלט אפשר ומומלץ לא "להחזיק בבטן" וכן לשתף חברים, אך במידה ואין הקלה או שזו מתמהמהת, חשוב להרחיב את מעגל התמיכה ולפנות לעזרה רגשית מקצועית. 

בקיצור, חברות טובה, כזו שמאפשרת שיח רגשי קרוב, שיתוף, תמיכה הדדית ועוד, הינה קשר חשוב מאד בחייו של כל אדם. בעת הצורך, לשני סוגי הקשרים, קשר של חברות טובה וקשר טיפולי מקצועי, יש מקום חשוב ואין הם באים זה במקום זה.  חשוב לזכור- חבר קרוב אינו תחליף לטיפול וגם להפך- טיפול אינו תחליף לחברות. 

מאחלת ומקווה שתמצא את מעגלי התמיכה שיהיו נכונים עבורך,

בברכה

שירה רות הרפז

פסיכותרפיה פרטנית, הדרכה והנחית קבוצות

052-2784639

 

0522784639

הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

 
 
 
 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות