חיפוש

 

 
פורום המומחים mcity
facebook שתף את פורום המומחים בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
עסקה אקראית או עוסק פטור?
נטלי

עסקה אקראית או עוסק פטור?

אני אמורה להתחיל לעבוד כעצמאית (או שכירה, עדיין לא סגור על זה) בחברה מסויימת. לגבי התשלום נאמר לי שאני צריך לספק קבלה או כעוסק פטור או כעסקה אקראית. השאלה שלי היא מהי עסקה אקראית וכמה פעולות כאלה אני יכולה לבצע בשנה? מאיפה אני אביא קבלות?
עסקה אקראית או עוסק פטור...
הרחב

שלום נטלי,

החלק הרלוונטי לך בהגדרת עיסקת אקראי לפי חוק מע"מ

עסקת אקראי" -

(1)     מכירת טובין או מתן שירות באקראי, כשהמכירה או השירות הם בעלי אופי מסחרי;

מההגדרה עולה כי זה מתן שירות אקראי שלא במסגרת עיסקית ומן הסתם ניתן לבצע פעולה זו מספר מועט של פעמים בשנה (2-3) , אחרת אם זו פעילות שחוזרת על עצמה (למשל מדי חודש) היא כבר בעלת מאפיינים של עסק ויש לפתוח תיק עוסק.

טכנית ביצוע הפעולה הוא אינטרנטי מול מע"מ , המערכת מפיקה טופס שבו עלייך למלא את פרטייך  ואת פרטי מקבל השירות תוך ציון הסכומים – לאחר ביצוע תשלום המע"מ המסמך משמש למקבל השירות כחשבונית מס לכל עניין ודבר.

לחלופין , בתלות השירות שאת סיפקת לאותה חברה יש אפשרות שהחברה תוציא "חשבונית עצמית" בהתאם לתקנה 6א לתקנות מע"מ (מצ"ב) וזה ייתר הפקת קבלה/חשבונית מצידך ו/או דווח עיסקת אקראי.

חיוב מקבל שירות בתשלום המס תק' (מס' 2) תשל"ט-1979

6א.     (א)  עוסק, מלכ"ר או מוסד כספי שקיבלו שירות מן המפורטים להלן ממי שעיקר הכנסתו ממשכורת, גימלה או קיצבה, יהיו חייבים בתשלום המס בשל השירות, זולת אם קיבלו חשבונית מס מנותן השירות. ואלה השירותים:

תק' (מס' 5)  תשנ"ז-1997

(1)   מופע אמנותי, לרבות הנחיה במופע; בניית תפאורה או הכנתה; הכנת מבחנים, בדיקתם וכן ניהול מבחנים או פיקוח עליהם; הרצאה, הוראה, הדרכה, תרגול או השתתפות במופע שאינו מופע אמנותי; כתבנות או קצרנות; תרגום בכתב או בעל פה; כתיבה או עריכה; פישור, כהגדרתו בסעיף 79 לחוק בתי משפט [נוסח משולב], תשמ"ד-1984, או חברות בועדות שהוקמו על פי דין;

(2)   שירותים של בעלי מקצועות אלה: אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים או מרפא שיניים.

           (ב)  לא הוציא נותן השירות חשבונית מס כאמור, יתן למקבל  השירות הצהרה כי עיקר הכנסתו היא ממשכורת, גימלה או קיצבה; לא נתן הצהרה כאמור, לא יהיה בכך כדי לפטור את מקבל השירות מחובת תשלום המס לפי תקנת משנה (א).

           (ג)   נותן שירות, שבמס בשל שירותו חייב מקבל השירות לפי תקנת משנה (א), לא יהא זכאי לנכות את המס בשל התשומות ששימשו במתן השירות.

הרשמו לקבלת עדכונים מקצועיים https://www.noycpa.co.il/news

הודעות כלליות https://www.facebook.com/noycpa.co.il/

 

בברכה,

רו"ח חן נוי

http://atar.co/chen-noycpa

 

טל: Tel: 08-9150505                    פקס: 0777-334-334  : Fax                      נייד: 052-2605-455:Mobile
acc1@noycpa.co.il       OFFICE:                                                                     chen@noycpa.co.il

http://www.facebook.com/noycpa.co.il                                                     http://www.noycpa.co.il         

 התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ מקצועי, ואין  המשיב  אחראי לתוצאות השימוש בהן

 

0522605455

הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

 
 
 
 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות