חיפוש

 

 
פורום המומחים mcity
facebook שתף את פורום המומחים בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
מהן נקודות זיכוי ובמה הן מזכאות?
מרינה

מהן נקודות זיכוי ובמה הן מזכאות?

לדוגמא אם אני עצמאית שעובדת כעוסקת פטורה והינני רווקה בוגרת תואר שני, זה מעניק לי נקודות כלשהן?כיצד זה בא לכדי ביטוי?
מהן נקודות זיכוי ובמה הן...
הרחב

שלום מרינה,

שיטת "נקודות זיכוי" היא הבסיס לחישוב מיסים בישראל, באמצעות זכויות/הטבות מס אישיות.

נקודות זיכוי (להלן נ.ז.) הן יחידות בעלות ערך כספי (סכום קבוע שמתעדכן כל שנה), המקוזזות מסכום מס הכנסה שאדם חייב בגין הכנסות בשנת המס. שווי נ.ז. ב 2023 הוא 2820 ₪, בחישוב שנתי.

אם לא בא לך לקרוא עד הסוף באמת קצת "מהן נקודות זיכוי", אז לדוגמא שלך - את עוסקת פטורה. אם ההכנסות שלך הן מתחת ל~6000 ש"ח לחודש, את מתחת לרף המס, ולא תחויבי במס הכנסה. אם יש לך גם משכורת, חישוב המס השנתי שלך כולל את כל ההכנסות (להלן). "בוגרת תואר שני" רלוונטי רק בשנה שלאחר הזכאות שלך לתואר (על פי תעודת הזכאות), הטבה חד פעמית.

ולפרטים, בכל זאת:

צורת החישוב: כל הכנסה מעבודה ("יגיעה אישית" כולל משכורת, עסק, פנסיה וגם תחליפי שכר ביטוח לאומי כגון אבטלה/אמהות ועוד) מחויבת במס הכנסה, לפי חישוב מדורג ("מדרגות מס"). מסכום המס החייב, מופחת ערך נ.ז. המגיע לעובד/ת. נקודות הזיכוי מצטברות, ומותאמות אישית, אך תשלום המס יכול לרדת עד אפס, ולא עד החזר/מינוס.  אם יש יותר נ.ז. מאשר חובת מס, הנקודות "מתבזבזות"                                                                   

עבור מה מגיעות נקודות זיכוי?

הבסיס -  2.25/2.75 נקודות זיכוי לכל תושב/ת – זהו הבסיס לחישוב.

- ועוד נקודות זיכוי, בהפשטה לדוגמא:

בגין שרות צבאי/לאומי (למשך 2-3 שנים לאחר השחרור מסדיר), בגין ילדים – לשני ההורים עד גיל 5, ועוד לאם (עפ"ר) עד גיל 18, חד הורי, הורה יחיד, בגין ילדים בעלי צרכים מיוחדים (חינוך מיוחד, נכות), בגין תשלום מזונות או כלכלת ילדים, בגין לימודים אקדמאים ואחרים (עפ"ר בשנה שלאחר הזכאות לתואר, חד פעמי), עולה חדש או תושב חוזר ותיק.

מתי זה בא לידי ביטוי?

עבור שכירים – זכאות לנ.ז. מובאות לידיעת המעסיק באמצעות טופס 101. רצוי לבדוק את חישוב נ.ז. בתלוש המשכורת...    שכיר שמעונין לתבוע נ.ז., שלא זוכו במשכורת (כי לא דיווח, או טעה, או המעסיק לא מתייחס לנ.ז. וזיכויים מסוימים) יעשה זאת ע"י תביעת "החזר מס הכנסה" ויכול עד 6 שנים אחורה.

עבור עצמאים (מורשה, פטור..)  - זכאות לנ.ז. מובאת בחישוב המס בסוף השנה, בדוח השנתי למס הכנסה. כאן הלקוח אחראי לכלול את כל נקודות הזיכוי בצורה תקינה בדוח (אם הוא יודע ומכין לבד) או להביא הכל לידיעת המייצג שמכין עבורו את הדוח.  

נ.ב. ישנן הטבות מס נוספות שיש לקחת בחשבון, להקטנת נטל המיסים, לשכירים וגם עצמאים: ביטוח חיים פרטי (יש לך משכנתא? אז יש לך ביטוח חיים), תרומות למוסדות ("מוכרים לפי סעיף 46"), ואפילו התשלום השנתי לרו"ח/יועץ מס שמכין עבורך את הדוח השנתי או דוח החזרי מס, על מנת שתנצלו את מירב הזכויות המגיעות לכם!

אשמח לסייע במיקוד אישי יותר כמובן. בהצלחה!

05226505456

הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

 
 
 
 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות