חיפוש

 

 
פורום המומחים mcity
facebook שתף את פורום המומחים בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
מהו ה-SETTING בפסיכותרפיה?
אלקה

מהו ה-SETTING בפסיכותרפיה?

אשמח לדעת את משמעות המושג בהרחבה, תודה
מהו ה-SETTING בפסיכותרפי...
הרחב

שלום לך,

מהו Setting בפסיכותרפיה?

 השאלה הזו מאפשרת לי לתת מענה לאחת השאלות השכיחות בשיחות של אנשים שפונים לטיפול.

אנסה לחלק את תשובתי לשאלתך לשלושה חלקים: מהו הSetting  הטיפולי, מתי ואיך נבנה ומה חשיבותו. 

 ה Setting הוא אחד המרכיבים הבסיסיים בתהליך הטיפולי שלמעשה מכוון למסגרת הטיפול – המקום, הזמן, משך כל מפגש, אורך תקופת הטיפול*, עלויות ואופן התשלום, מדיניות ביטול פגישות, דרכי תקשורת מעבר למפגשים ועוד. 

על פניו נדמה שמדובר בפרטים טכניים, אלא שפרטים אלה הם הבסיס לקשר הטיפולי. הם חלק חשוב בחוזה הטיפולי בין המטפל למטופל** וחשוב שידוברו במפורש בתחילת הקשר. שיחה מסודרת על כל הפרטים תאפשר הבנה, הסברה ולבסוף הסכמה בין המטפל למטופל. (ישנם מטפלים שמשתמשים בהסכם כתוב וישנם שמסתפקים בהסכמה שבע"פ). כאן חשוב לי לציין שהאופן שבו מגיעים להבנות והסכמה, לא פחות מהתוכן עצמו, קובע במידה רבה את המהות הראשונית של הקשר.

מקובל להניח ש Setting קבוע מאפשר יציבות ובטחון הן למטופל והן למטפל. אתייחס כאן בנגיעה קצרצרה לשניים מהמרכיבים – המועד והמקום. מועד קבוע לפגישה הטיפולית מאפשר הכנות מעשיות בהתאם לצורך ויותר מכך מאפשר התכווננות רגשית ומנטאלית כמו למשל, "על מה אני רוצה לדבר בפגישה", דרך הקלה או כל הרגשה אחרת שמלווה את הידיעה ש"עוד מעט אגיע למקום הזה/ לפגישה שלי" ועוד. הגדרת המרחב בו אמורות הפגישות להתקיים מהווה השלמה להתכווננות ומאפשרת התארגנות גם ברמה המעשית תוך שילוב המפגש בסדר היום וברצף החיים באופן מייטבי. כאן המקום לציין שבשנתיים האחרונות הפך גם המרחב המקוון לאחת האפשרויות של "חדר טיפול" וגם את האפשרות הזו, המידה והיא קיימת, חשוב להגדיר במפורש כחלק מה Setting על כל המשתמע מזה.

על אף השימוש במילה קביעות, יש לציין שישנם אנשים, בין אם הם בצד המטפל או בצד המטופל, שאין להם צורך בקביעות או אפילו מתקשים להתכנס לשגרה וקביעות. כאשר אלה המאפיינים, יתכן שה Setting  יוגדר באופן שונה לגמרי והעדר הקביעות יהיה הקבוע ובתנאי שמתאים לשני הצדדים. 

פן נוסף של הSetting  בפסיכותרפיה הוא האפשרות לגמישות ושינויים על בסיס המסגרת המוסכמת ע"י המטפל והמטופל כחלק מהחוזה ביניהם. הגמישות ב Setting  מאפשרת התאמת התהליך הטיפולי למציאות שעשויה להשתנות וכן לשינויים בקשר הטיפולי שמתרחשים באופן טבעי תוך כדי התהליך, משפיעים ומושפעים מהתהליך הטיפולי עצמו. מכאן חשוב שגם המצבים בהם אפשר "לפתוח" את החוזה לדיון מחודש, יוגדרו מראש במידת האפשר.

 חשוב לציין שמרכיבי ה Setting  ומידת ההצמדות להם עשויים להשתנות בין מטפלים שונים, בין אם הם מגיעים מאסכולות שונות או מתוך צרכיהם, העדפותיהם האישיות ועמדתם הסובייקטיבית בנושא.

אסכם ואומר ש Setting מתייחס למאפייני המסגרת של הקשר והתהליך הטיפולי והוא חלק מהחוזה הטיפולי בין המטפל למטופל. כך או אחרת, בסופו של דבר חשוב שלתהליך הטיפולי יהיה Setting ברור, מובן ומוסכם על שני הצדדים.

אני מקווה שתשובתי זו נותנת לך מענה לשאלה החשובה שלך.

אם תרצי פרטים לגבי הSetting  הטיפולי הספציפי בפגישות פסיכותרפיה איתי, אשמח לתת מענה אישי. 

בברכה

שירה רות הרפז

052-2784639

 נ.ב.

*אורך תקופת הטיפול- לשיטתי, לא ניתן להגדיר מראש את אורך תקופת הטיפול. זה משתנה מאדם לאדם ויש פרמטרים רבים שעשויים להשפיע על כך.  

 **התשובה מנוסחת בלשון זכר אך הכוונה כמובן לשני המינים.

0522784639

הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

 
 
 
 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות