חיפוש

 

 
לדף הבית >>     יהורם גלילי >>

יוצרת ללא הפסקה

 

האומנית זהבה (נטע) נטר משהם מציגה יצירות ייחודיות בתערוכה ”ציפור שיר, ציפור יער, ציפור דבש” (אוצרת: גליה שכטר) שנפתחת ביום שלישי 23.8 בגלריה על האגם ברעננה

 

בימים אלו מוצגות יצירות של האומנית זהבה (נטע) נטר בתערוכה "ציפור שיר, ציפור יער, ציפור דבש" (אוצרת: גליה שכטר) בגלריה על האגם, דרך הפארק 10 ברעננה. התערוכה תיפתח מחר, יום שלישי, באירוע חגיגי במעמד ראש עיריית רעננה חיים ברוידא ובהשתתפות יו"ר אגודת הסופרים העבריים עו"ד צביקה ניר ותוצג עד ל-4.9.

זהבה, תושבת שוהם, נכדה לניצולי שואה נקראת על שם אחות סבה שנרצחה בשואה, פתחה בעבר סטודיו לאומנות בשוהם, שבו לימדה ילדים, בני נוער ומבוגרים לצייר ולפסל. מדי קיץ הפעילה קייטנות עם אוריינטציה והתמקדות באומנות, אצרה תערוכות לתלמידים ולגופים שונים ברחבי הארץ כמו יוצרים עובדי קופת חולים כללית, השתתפה בפסטיבלים לאומנות, הקימה מייצגים לאומנות עם מסר חברתי, והפעילה את הקהל, כמו: פסטיבל 7 מוזות בשוהם.

בשנת 2004 היא התגרשה בעקבות משבר בנישואיה, והחל משנת 2007 התחילה ללמד אומנות במערכת החינוך. היא מלמדת כיום אומנות הציור והצילום ומרכזת את המצוינות בבית חינוך ’שדות איילון’ בבית חשמונאי, המועצה האזורית גזר. "תלמידיי מציגים את יצירותיהם בתערוכות בבית הספר ומחוצה לו. המטרה שלי היא להגיע לכולם - ולא רק למי שיש לו אמצעים וכסף, לחנך ליצירתיות ולאהבת האומנות שמשפיעה על כל תחומי החיים", אומרת זהבה.

כנכדה לסבא מקובל היא ניחנה באינטואיציות וביכולת תקשור, והיא מורת דרך במשעולי החיים ובזמנים מאתגרים, מכוונת ומלווה תהליכים אישיים ומקצועיים. בחלק מיצירותיה שילבה מוטיבים, סמלים ואותיות מהקבלה המזמנים: בריאות, הצלחה, שפע, אהבה זוגיות ופיריון שהעצימו וסייעו לאנשים רבים למציאת זוגיות, ריפוי ממחלת הסרטן, פיריון וכדומה.

כל לימודיה ועיסוקיה באו לידי ביטוי ביצירותיה, ודרכן היא מעבירה מסר אישי וחברתי. זהבה: "האומנות שלי והתערוכות שבהן השתתפתי עוסקות בפן החברתי ואישי ובין-אישי, בין דילמות, משברים, פחדים, דינמיקה, קצב חיים, מאבקים, דרך ואופטימיות, שדרכם אני מעבירה מסרים חברתיים מנקודת מבט אישית, המשקפים את מסע חיי בתקופות השונות, צביון ואופי הציורים שלי מבטא את תחושותיי והרגשותיי בתקופות השונות. כשאני בהשראת המוזה ומשתלטים עליי הצורך והדחף האיפולסיבי ליצור, אני נשאבת ומתמסרת כל כולי ליצירה, לשלל הצבעים, לתחושות, לרגשות, לריחות, למשיכות המכחול ולבד הקנבס, מעין תחושת שיכרון חושים, ללא יכולת להתנתק ולעשות משהו אחר. כך אני מוצאת את עצמי יוצרת ללא הפסקה, לתוך הלילה וימים כלילות, כשהגוף מוצא מנוח רק בפורקן הרגשות על לוח הקנבס".

זהבה נטר, ציירת וחברה באגודת הציירים והפסלים הארצית משנת 2006, היא בוגרת המדרשה לאומנות קלמניה בבית ברל, ובעלת תואר ראשון באומנות וחינוך לאומנות ותואר שני בארגון וניהול במערכות חינוך. משנת 1990 היא מציירת ומלמדת אומנות במסגרות שונות, במערכת החינוך ובמסגרות לא פורמליות. היא אוצרת תערוכות, משתתפת בתערוכות יחיד, בתערוכות קבוצתיות ובפסטיבלים ברחבי הארץ ובתערוכות אינטרנטיות ברחבי העולם.

האומנית זהבה נטר עם יצירותיה, צילום: פרטי

חלק מיצירותיה מוצגות באוספים פרטיים שונים ובגלרייתart and about  שבעמק חפר. יצירותיה התפרסמו, בין היתר, בספרי השירה שהוציאה לאור אחותה המשוררת והסופרת איריס כליף, תושבת שהם: "ירח בר" (2017, בית עקד הוצאה לאור) ו"בת אלוהים" (2020, הוצאת חדרים), באנתולוגייה "שירי ימי קורונה" (2021, הוצאת חדרים), באנתולוגיית השואה "6 מיליון עיניים צהובות" (2020, קול ההמון - כתב עת מקוון לספרות, אמנות, הגות ותרבות), ועוד.

מסע חייה, לימודיה, חוויותיה וכישוריה באים לידי ביטוי ביצירותייה הייחודיות, שרבות מהן הוצגו בתערוכות ובמיצגים שונים ביישוב שהם: "מתחת לבדים" (1996) שבה השתתפה עם המשוררת לורן מילק וקראה להפסקת האלימות בחברה ובפרט מאבק נגד אלימות כלפי נשים, תערוכת יחיד בשם "התהוות ההוויה" (2006) שעסקה בזוגיות, בקשרים ובכל מה שביניהם, מיצגי סוכות בפסטיבל "7 מוזות": "לכל איש יש שם", "פעמוני רוח השלום" ו"יש מקום לכולם" (בשנים 2008-2005) ו"דרך הסימנים" (2016), התערוכה הקבוצתית "בישולי חיים" (2008), התערוכה הקבוצתית "30% פחות" (2009) שעסקה במגדריות, בחוסר צדק חברתי ובאי-שוויון בין המינים, ועוד.

תקופות הסגר של הקורונה איפשרו לה רק ליצור, ללא כל נקיפות מצפון. "בתקופה זו נשאבתי למסע מרתק של ציור המשלב מופשט וריאליסטי בפורמט אחד, שבו הדמויות, הקו וכתם הצבע יוצרים ומתארים עולם חדש ואחר ברוח התקופה, בצל הקורונה, עולם המהול בדימויים, בהתרחשויות, ברגשות, בחששות ובאופטימיות. בעולם של כאוס ואי-ודאות בחרתי לצייר דמויות בעיקר נשיות, כשהעיניים שהן ראי נפש האדם, דומיננטיות ומביעות הרבה רגש, בלבול וחשש, לעתים חלק מהפנים מכוסה, ספק מסיכה ספק מטפחת, לעתים מנקודת מבט של הילד שמשתקף מאיתנו ומנהל את המבוגר שאנו, במיוחד ברגעי חשש וחוסר ודאות, שבהם הילדים קולטים את המציאות ומגיבים אליה ללא סינונים".

לאתר של האומנית זהבה נטר:
https://www.artneter.com/

עירית מודיעין

 

 
 
 
היכן מחביאים גופה

היכן מחביאים גופה

מעגלי תמיכה

מעגלי תמיכה

 

 

 

 

 

עירית מודיעין
כל מה שקורה בעיר באנר הדר

 

מדורים

 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות