הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
הצעה
 
 
או
facebook שתף את פורום המומחים של עיתונט בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
כורכום
ירון

כורכום


האם תבלין כורכום בצורת אבקה יעיל לבעיות בדרכי העיכול? מה המינון המומלץ?


תשובה: כורכום
הרחב

תשובת בטינה ססמסקי

שלום ירון,

כורכומין, הרכיב הפעיל של הכורכום, מוכר כרכיב בעל איכויות רבות המועילות לבריאות האדם, בעיקר ביכולת לטפל בדלקות מפרקים, במחלות של מערכת העיכול וגם כאנטי דלקתי ואנטי סרטני. בנוסף, מחקרים רבים מעידים על היכולות של הכורכומין לסייע לטיפול במצבים של דמנציה, אלצהיימר, וקשב וריכוז.  לגבי מערכת העיכול נבדק יכולת לטפל בכיבים, דלקות מעיים ועוד.

אבל, ויש אבל גדול, יכולת הספיגה של הכורכומין היא נמוכה ביותר.  כלומר, כל ההטבות של הכורכום שציינתי הם נבדקו בתנאי מעבדה. בגוף האדם, התגובה היא שונה לגמרי.  אנו מסוגלים לספוג מעט מאוד מהכורכומין, לכן, רוב הכורכומין לא מגיע למטרה ויוצא דרך מערכת העיכול והשתן בשלמותו או נאגר בכבד.  חלק ממוצרי הכורכום מכילים פיפרין (פלפל) המגביר את יכולת הספיגה של הכורכומין אבל, אם אנו רוצים לטפל במערכת העיכול,  רצוי לרכוש את הכורכום ללא הפיפרין, כי הוא עלול להגביר מצב דלקתי במעי.  להבדיל, במחלות ודלקות מפרקים, רצוי לטול כורכומין עם תוספת פיפרין אבל גם במוצרים הללו הספיגה היא מוגבלת ומשתנה מאדם לאדם, לכן יש אנשים שמעידים על הטבה בכאב ונפיחות של מפרקים, ויש כאלה שלא מרגישים בהטבה כלל. היום ישנם מוצרים שבהם מולקולת הכורכומין מצופה בשכבה של פוספוליפידים הנחשב למנטרל עיכוב ספיגה. זהו סוג הכורכום שאני ממליצה למטופלי.

אני תמיד נוהגת לומר שתוספים אינם תמימים ועלולים לגרום לתופעות לוואי ואפילו לאינטראקציה בין-תרופתית. כדאי לדעת שנטילת כורכומין כתוסף (לא כורכום כתבלין בבישולים) עלול לגרום לתופעות בלתי רצויות. תוסף כורכום לא מומלץ לאנשים הסובלים מאבנים בדרכי מרה, לאנשים עם תפקודי כבד גבוהים, מחלות כליות וסוכרת. בנוסף, נטילה ממושכת ובמינונים גבוהים עלולה לגרום לאולקוס (כיב), לבחילות ושלשולים. לשאלתך, המינון משתנה ממוצר למוצר.

חשוב לציין! תוסף כורכומין לא מומלץ לנשים בהריון! גם לא מומלץ לאנשים הנוטלים תרופות כגון משככי כאב מסוג NSAIDS (אדביל, אקמול) באופן קבע, אנשים הנוטלים תרופות להורדת כולסטרול (סטטינים), תרופות להורדת לחץ דם, תרופות לסוכרת ומדללי דם כגון אספירון, קומדין, ווארפרין ועוד.

לסיכום, הטבות של הכורכומין שנבדקו במעבדה, לא בהכרח נחווה אותם בגוף שלנו. לכן כורכום יכול לעזור רק לאנשים מסוימים, דבר שתלוי גם במוצר וכדאי מאוד להימנע ממנו בתאים שציינתי למעלה.

ההמלצה שלי, רצוי לברר מדוע ישנה בעיה במערכת העיכול, למצוא את הסיבה, ולפי זה לפעול: לבנות פרוטוקול טיפולי אישי, תזונה מותאמת ונטילת התוספים הנכונים, הספציפיים עבורך.

מקווה שעזרתי ואם יש שאלות, ניתן לפנות אלי גם בפרטי. תרגיש טוב!

 

 

 


יש לכם עוד שאלות לבטינה ססמסקי? כנסו!


---

בטינה ססמסקי, נטורופתית מוסמכת

R.Na. 10343     054-7724211

www.naturopatia.org.il


הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

היכל התרבות
 

 

מנהלות חדשות לבי”ס כרמים ואבני חן
כל המדינה שרה
חילופי נשיאים במועדון רוטרי מודיעין
 
 
 

 

עיריית מודיעין יוני 18