חיפוש

 

 
לדף הבית >>     חברה וקהילה >>

איפה אתם עושים את יום השואה?

 

 למעלה מחצי מיליון ישראלים צפויים להשתתף השנה בזיכרון בסלון בכל הארץ ובחו״ל זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית שגדלה למסורת ישראלית ומציעה לציין את ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בסלון הבית, בין אורחים וחברים, בערב שכולל עדות, חלק שיתופי ודיון פתוח. גם השנה מעל לחצי מיליון אנשים ישתתפו בזיכרון בסלון ברחבי הארץ ואף בעולם.

 

יוזמת זיכרון בסלון החלה בשנת 2011 ,בסלון אחד, אליו התכנסו בספונטניות כמה עשרות חברים שהרגישו שהזיקה ליום הזיכרון לשואה ולגבורה הולכת ונחלשת. בין הטקסים הממלכתיים לצפייה בטלוויזיה, רבים מתקשים למצוא דרך אישית, רלוונטית ומשמעותית לעסוק בנושא זיכרון השואה. זיכרון בסלון מציע דרך אחרת להתמודד עם היום הזה - דרך מפגש אינטימי בסלון הבית בין חברים ואורחים. מידי שנה משתתפים למעלה מחצי מיליון מארחים ומתארחים בזיכרון בסלון ברחבי הארץ ובעולם, מה שהופך את המיזם למסורת ישראלית חדשה שהולכת ומעצבת מחדש את הדרך בה אנחנו מציינים את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. 

זיכרון בסלון עדויות

בעתיד הקרוב נתעורר למציאות בה ניצולי השואה כבר לא יהיו עמנו. לכן, צריך להיערך לדרכים אחרות לשימור הזיכרון ודרכו ובשמו להוביל לחברה מוסרית ומאוחדת יותר. בכל סלון המפגש מתעצב באווירה שונה שמתאימה ומשקפת את מגוון האנשים שהתקבצו בו. המבנה הבסיסי זיכרון בסלון, כולל שלושה חלקים: נפתח בעדות, לעתים של ניצול שואה או בן הדור השני, ולעיתים עדות מוקלטת או מצולמת. משם הערב ממשיך לחלק שיתופי בו האורחים מוזמנים לנגן, לשיר, לשתף בסיפור אישי, או כל פעילות אחרת שתאפשר ביטוי אישי יצירתי. החלק השלישי הוא שיח פתוח בין המשתתפים על חשיבות זיכרון השואה בהווה ובחברה שלנו. גם השנה, כמידי שנה, זיכרון בסלון מאפשר לאוכלוסיות שונות לקחת חלק אקטיבי בעיצוב הזיכרון האישי והקולקטיבי: זיכרון בסלון יתקיים במועדונים חברתיים והוסטלים של פגועי נפש, פנימיות, בתי כלא, קהילות של מבקשי מקלט, מעונות ומסגרות של נוער במצבי סיכון, אנשים עם צרכים מיוחדים, דרי רחוב, מרכזים לטיפול בהתמכרויות ועוד רבים. זיכרון בסלון אף חצה יבשות והגיע לקהילות יהודיות ואף לא יהודיות באוסטרליה, אסיה, דרום אמריקה, צפון אמריקה, אירופה ואפילו למדינות ביבשת אפריקה.

לפרטים נוספים והרשמה לארח או לקחת חלק כאיש או אשת עדות, חפשו זיכרון בסלון בגוגל או הכנסו לאתר: https://www.zikaronbasalon.com

מוזמנים לשאול אותי שאלות ב"פורום הציבורי" של עיתונט

עירית מודיעין

 

 
 
 
פורום המומחים

פורום המומחים

מעגלי תמיכה

מעגלי תמיכה

 

 

 

 

 

עירית מודיעין

 

מדורים

 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות