חיפוש

 

 
לדף הבית >>     כלכלה עסקים וקריירה >>

החזר שומה ממס הכנסה

 

מהו החזר שומה, מתי הוא מתבצע ומה הוא כולל? על כך ועוד בכתבה הבאה, להמשך קריאה- כנסו!

 

 

קיבלתי מכתב להחזר שומה ממס הכנסה. למה הכוונה בכלל בשומה? מתי לרוב מתבצע ההחזר לאחר החתמת הבנק? האם באותו חודש?

 

ראשית - מהי "שומה"?

"שומה" היא סיכום החישוב של תשלום המיסים. המסמך מכיל את ההכנסות והטבות (זיכויים) שנכללים בחישוב, והשורה התחתונה של השומה היא תשלום/החזר למס הכנסה. שומה מופקת כתוצאה מדוח למס הכנסה - דוח שנתי חייב עבור עוסק או דוח יזום להחזרי מס עבור שכיר.

בעמוד הראשון תראי את החישוב:

ההכנסות (של שני בני הזוג, מכל המקורות) הניכויים (כגון ביטוח לאומי) ההכנסות החייבות במס (עפ"ר הכנסות מינוס ניכויים), המס ברוטו, הזיכויים (אלה הטבות המס, נקודות זיכוי של תושב ו/או אשה, ביטוחים ותרומות רלוונטיים, תואר אקדמאי... כל ההטבות שידעת להכניס לחישוב) וההתוצאה: המס המגיע (למס הכנסה).

ואז "ניכוי במקור" הוא סכום המס שנוכה (ממשכורת, ניירות ערך או דרכים אחרות) ו"יתרת המס" סיכום מס מגיע פחות מס ששולם = יתרה לתשלום או החזר.

בעמוד השני ושלישי יש פירוט של כל סעיף מחישוב העמוד הראשון.

חשוב לשים לב - "שומה כחולה" (כי המכתב ממס הכנסה הוא בצבע כחול...) הוא מסמך רשמי שנשלח בדואר רגיל, לכתובת הרשמית של מרשם האוכלוסין. הוא נדרש לפעמים על ידי רשויות (רישום לגן, הלוואות ובנקים...). אסור לאבד אותו, כי אין אפשרות לקבל עותק (אפשר ממס הכנסה לבקש תדפיס, אבל הוא לא ידידותי ולא תמיד מקובל).

כאשר מגישים דוח למס הכנסה, מאד חשוב לדעת מה לכלול בו, על מנת לקבל את מקסימום הזיכויים (=מינימום מס!). כאן חלק מהחשיבות בתפקיד איש המקצוע שמבין  ויודע איך ומה לרשום בדוח. אבל על זה בתשובה נפרדת.

שומה לפעמים מופקת לפני אישור סופי וכתוב "טרם בדקנו את שלימות המסמכים"... לאחר קבלת החזר מס לפעמים תופק שומה נוספת מאופסת. דוח שממתין לבדיקה ידנית על ידי פקיד, כמובן יתעכב. אבל שימי לב לתאריך הנפקת השומה, כי גם הדואר עשוי להתעכב. קורה גם ששומה מתקבלת לאחר קבלת ההחזר בפועל!

החתמת חשבון הבנק ע"י החתמת הבנק, כדי שהכסף יחזור אליך כמובן, היא נקודת תורפה - עשוי להיות עיכוב של חודש עד שמס הכנסה מקבלים מהבנק את המידע וקולטים אותו. טיפ: כדאי תמיד להגיש דוח שצפוי בו החזר מס בצירוף צ’ק, בנסיון למנוע את הבעיה הזאת. (אם איש מקצוע מגיש את הדוח, הוא יוכל לפעמים לעזור).

ולענין מועד קבלת ההחזר - מאז ימי הקורונה משך הטיפול בדוחות השתפר פלאים במרבית סניפי מס הכנסה. אבל אין אחידות באף אחד מהשלבים (הגשה, קליטה, בדיקה)  וגם לא בגופים השונים (סניף מס הכנסה, בנק, דואר)..  אם האישור עובר דרך הבנק, לא הייתי בונה על  החזר "בתוך החודש".

אבל ... בסוף זה יקרה, ויש קצת הצמדה, אז לא לדאוג (-:

שולמית נוי

רכזת תחום החזרי מס הכנסה לשכירים

משרד רו"ח חן נוי           08-9150505


יש לכם עוד שאלות לשולמית נוי החזרי מס הכנסה? כנסו!

 f    הפייסבוק שלי -    05226505456

עירית מודיעין

 

 
 
 
היכן מחביאים גופה

היכן מחביאים גופה

מעגלי תמיכה

מעגלי תמיכה

 

 

 

 

 

עירית מודיעין
כל מה שקורה בעיר באנר הדר

 

מדורים

 
 
 
 
הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות