הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
גילה עיני
 
 
או
facebook שתף את פורום המומחים של עיתונט בפייסבוק   whatsapp

 

נושא ההודעה
שואל
צוואות מדוע ולמי חשוב לערוך?
עו”ד ס

צוואות מדוע ולמי חשוב לערוך?

העלאת סוגיות משפטיות הרלוונטיות לאנשים בריאים וחולים כאחד
תשובה: צוואות מדוע ולמי חשוב לע...
הרחב

תשובת מנדלת הלב

נ' הגיעה למשרדי בבוקר אחד גשום לשעת ייעוץ, אותה אני מעניקה כחלק מהתנדבותי בארגון "מנדלת הלב" התומך בחולי סרטן ובני משפחותיהם. הנושא עליו שוחחנו היה רחוק מלדון בנושא צוואות והיה קשור בבירור לגבי מצבה המשפטי של הדירה אשר היתה אמורה להיות בבעלותה של נ'.

תוך כדי שיח מעמיק ובירור הפרטים והנתונים התבררה תמונה אשר הציגה מצב משפטי בעייתי ומורכב של זכויות הבעלות של נ' בדירה.

נ' במסגרת הליך גירושיה חתמה על הסכם לחלוקת רכוש אשר התייחס לחלוקת הדירה ובמסגרת איזון המשאבים נקבע כי נ' תשלם לגרוש סכום כספי מסויים בגין חלקו בדירה ולאחר התשלום יועברו כל זכויות הבעלות בדירה אליה ובהתאם יבוצע הליך רישום בלשכת רישום המקרקעין (בטאבו). נ' קיימה את חלקה בהסכם ושילמה את הסכום אשר נקבע בהסכם עבור חלקו של הגרוש בדירה אולם לימים חלתה נ' במחלה קשה אשר דרשה את מלוא תשומת ליבה והיא היתה כרוכה בטיפולים קשים והליך התאוששות בין טיפול וטיפול ארך זמן ממושך.

נ' שהינה אם לשני ילדים קטינים, נאלצה להתמודד עם המחלה והשפעותיה ובמקביל נאבקה לקיים אורח חיים רגיל , טיפלה בילדיה במסירות והמשיכה לעבוד ככל שמצבה איפשר זאת. בתקופה זו נשתכח מליבה כל נושא הטיפול בהעברת הזכויות בדירה על שמה וכך הוא נותר ללא שינוי, כאשר למעשה על אף העובדה שנ' שילמה תמורת חלקו של הגרוש בדירה רשומה הדירה וכלפי כולי עלמא בלשכת רישום המקרקעין, יש לגרוש זכויות במחצית הדירה.

כבר במהלך הפגישה הראשונית הבהרתי לנ' את מצבה המשפטי ופרסתי בפניה את המהלכים הדרושים להסדרת הנושא במיידית מול כל הגופים הפיננסים והרשויות  השונות ואת החשיבות המרובה שיש למקרה מסוג זה לערוך צוואה אשר תסדיר את חלוקת רכושה. עם כל הרגישות שלדבר על הנושא עמה ובאופן פתוח ומתוך הבנת חשיבות הנושא הסברתי לנ'  כי במצב רישום הזכויות כיום, חלילה אם יקרה הנורא מכל, יורשיה – ילדיה הקטינים ירשו אך ורק את מחצית הדירה הרשומה על שמה בלשכת רישום המקרקעין. 

בשל הדרדרות במצבה הרפואי של נ' נערכתי במהירות להחתים את כל הצדדים, בכלל זאת גם את הגרוש, על הסכם מפורש המתאר והמאשר את מצב זכויותיה בדירה יחד עם הכנת כל יפויי הכח המתאימים על מנת שניתן יהיה להספיק ולפעול להסדרת רישום הזכויות על שמה.  במקביל ערכנו צוואה לנ' הקובעת מפורשות את אשר היא מצווה ולצוואה צרפנו את ההסכמים שנחתמו בין הצדדים  והכל על מנת שיובהר כי הרישום בפועל איננו משקף את הזכויות הממשיות של נ' בדירה.

לצערי לאחר מאבק קשה במחלה, נ' נפטרה וזאת עוד בטרם הספקנו לסיים את הליך רישום מלוא הזכויות בדירה על שמה. עוד בפגישתנו האחרונה הבטחתי לנ' כי אני לא אשקוט ולא אניח לנושא עד ליום בו תקויים צוואתה במלואה ושכל רכושה יועבר לילדיה. חשתי באחריות העצומה ובמחוייבות המלאה שלי כלפי נ' וכך פעלתי! לא מצאתי מנוח עד ליום בו הושלמה המשימה. בחודש שעבר סיימתי את כל ההליכים המשפטיים למימוש צוואתה במלואה ורישום מלוא הזכויות בדירה אשר נרשמו על שם ילדיה של נ' ז"ל. בכך חשתי הקלה ואף תחושת שליחות גדולה להפיץ ולקרוא לכולם  בדקו האם יש לכם צורך בעריכת צוואה.

אז למי חשוב לערוך צוואה?

ראשית יאמר כי חוק הירושה – התשכ"ה -1965 (להלן:"החוק) קובע ברירת מחדל ומורה  כיצד תחולק הירושה בין בני המשפחה למקרה בו אין צוואה. כך לדוגמא כאשר בני זוג נשואים ולהם ילדים ואחד מבני הזוג נפטר, ירש בן הזוג הנותר מחצית מזכויות הנפטר ואילו המחצית האחרת תחולק בין הילדים.

כבר מברירת המחדל הקבועה בחוק עולים קשיים במצבים שונים אשר מערימים על היורשים מכשולים שלא צפו. כך לדוגמא כאשר אחד מבני הזוג נפטר והילדים הינם קטינים (טרם מלאו להם 18) הרי, במקרה בו ירשו הקטינים יחד עם ההורה הנפטר את דירת המגורים – הרי שבכל מקרה בו יבקשו לערוך שינוי כלשהו במצב הזכויות בדירה, למשל למכור את הדירה ולהחליף מקום מגורים, כל פעולה תדרוש את אישור בית המשפט למהלך. פרוצדורלית האם בשם הקטינים תדרש לפנות ולקבל את אישור בית המשפט לכל מהלך דבר המסרבל את ההליך וגורר הוצאות כספיות רבות.

אך גם במקרים בהם הילדים אינם קטינים, בן הזוג הנותר תלוי ברצונות ובאישורם של הילדים לכל מהלך לשינוי מקום מגורים למשל או עלול להיות חשוף ללחצים מצדם בדרישה למכור את הדירה על מנת לממש את ירושתם. למעשה עריכת צוואה המסדירה את חלוקת הרכוש בין בני הזוג בשלב הראשון ולאחר לילדיהם בשלב המאוחר יותר ( "יורש אחר יורש") מהווה מענה משפטי לסיטואציות אלו ופתרות את המכשולים המתוארים.

בנוסף, במקרים בהם אנשים אשר מצבם הפורמלי איננו תואם את מצבם בפועל – כפי שתארתי את מצבה של נ'  למשל הליכי גירושין מתמשכים שלא הוסדרו עד תום .  כאשר  בני הזוג נמצאים בעיצומו של הליך גירושין, אם חלילה אחד מבני הזוג ילך לעולמו, עלול להיווצר מצב  שבן הזוג הנותר מוגדר עדין "כבן זוג" על פי חוק הירושה והוא על פי החוק הינו היורש של  חלקו של בן הזוג שנפטר – זאת כל עוד אין צוואה הקובעת אחרת. מקרה כזה כב ר התגלגל לפתחו של בית המשפט לעניני משפחה , אשר קבע את הכללים ובחן האם מדובר בפרידה מהותית וממושכת של בני הזוג לצורך חוק הירושה ובמסגרת פסק הדין הבהיר בית המשפט שניתן להמנע מניהול הליכים משפטיים מסוג זה ע"י עריכת צוואה כדין.

לכל הדוגמאות ולמקרים מגוונים נוספים ניתן ליתן מענה על ידי עריכת צוואה כדין.

לסיום רק אדגיש כי החוק קובע כללים ברורים לצוואה כשרה כדין ועל כך נדון במאמרנו הבא. 

 

 

 

 

צוואות מדוע ולמי חשוב לערוך?

יש לכם עוד שאלות למנדלת הלב? כנסו!


---

הפייסבוק שלי

הוסף תגובה

x
שם: *
כתובת: *
טלפון: *
מייל: חובה למבקשי קבלת התגובה במייל
כותרת: *
תוכן: *
  קראתי והסכמתי לתנאי השימוש בפורום

 

 

עיריית מודיעין רגיל
 

 

 

b,h