הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

מכשירי האזנה – כמה כללים חשובים

כמה פעמים אמרתם לעצמכם שהייתם שמחים להיות זבוב על הקיר בזמן שבן או בת הזוג מקיימים שיחות טלפון בחדרי חדרים או כשהעובדים שלכם מסתגרים במשרד כדי לנהל קשר עם לקוח אסטרטגי כזה או אחר. עד שתימצא השיטה שתאפשר לנו לשנות צורה ולרחף בחדר מבלי שאיש יידע שאנחנו שם, יש פתרון אחר והוא זוכה לפופולריות רבה.

מכשירי האזנה (צילום: אלי פרידמן)

 

כמה פעמים אמרתם לעצמכם שהייתם שמחים להיות זבוב על הקיר בזמן שבן או בת הזוג מקיימים שיחות טלפון בחדרי חדרים או כשהעובדים שלכם מסתגרים במשרד כדי לנהל קשר עם לקוח אסטרטגי כזה או אחר. עד שתימצא השיטה שתאפשר לנו לשנות צורה ולרחף בחדר מבלי שאיש יידע שאנחנו שם, יש פתרון אחר והוא זוכה לפופולריות רבה. הפתרון הזה הוא מכשיר האזנה, כלי אידאלי שמאפשר לנו להאזין לשיחות שמתקיימות גם כשאנחנו לא בחדר. בעוד ישנם גופים שמשתמשים במכשירים מהסוג הזה לצרכי מודיעין עסקי, זהו גם הפתרון האידאלי למי שחושד (או חושדת) בנאמנות של בת (או בן) הזוג, או למי שפשוט רוצה לוודא ששיחות השירות במשרד עוברות בצורה חלקה. רגע לפני שאתם מתקינים מכשירי האזנה גם אצלכם במשרד או בבית, עצרו לרגע וודאו שאתם מבינים מה מותר ומה קצת פחות.

 שימוש חוקי במכשירי האזנה

עוד לפני שנבין מה מותר לנו, כאזרחים ואנשים פרטיים, חשוב להבין שישנם מצבים שבהם האזנת סתר מותרת בכפוף לאישור של גורם אכיפת חוק כמו לדוגמא צו בית משפט. כך, אם קיים חשש שמא מתקיימת פעילות עוינת או עבריינית, רשאי הגורם הבכיר לאשר שימוש במכשירי האזנה כדי לאשש (או להפריך) את החשדות הללו. גורמי ביטחון, בהם צה"ל ומוסדות מודיעין אחרים, רשאים להתקין מכשירי ציתות והאזנה כדי להיערך בצורה טובה ונכונה לגורמי טרור שמבקשים להרע לנו. המשטרה וגופי חקירה שונים עשויים לבצע שימוש במכשירים אלה כדי לעקוב אחר חשודים או לאסוף ראיות והוכחות כנגד עבריינים. כאמור, כל אחת מהפעולות הללו מחייבת אישור חתום בלבד, מה שגורם לכם בוודאי לתהות מה אומר החוק לגביכם.

 מכשירי האזנה לשימוש פרטי

בהנחה שאתם לא חושדים שנתקלתם בפעיל טרור אלא דואגים לפעילות העסקית שלכם או לקשר הזוגי, אין לכם צורך בקבלת אישור חתום של ראש הממשלה להתקין מכשירי האזנה בבית. סביר גם להניח שאם תבקשו ממנו אישור, תיענו בשלילה. אם כן, כדאי לדעת שעל פי החוק בישראל אתם רשאים להקליט שיחות ולבצע האזנות בתנאים מסוימים. למעשה, החוק אוסר על האזנות סתר, כלומר על מצבים שבהם קיימת האזנה לסיטואציה שבה איש מהנוכחים כלל אינו מודעה להקלטתה. אם אתם רוצים להתקין מכשירי האזנה, ועוד לפני שתבחרו את הפתרון המתאים עבורכם, ודאו שאתם מכירים את הכללים ופעלו לפיהם, בעיקר לטובתכם האישית. האזנה מותרת היא האזנה כאשר 2 הצדדים מודעים להאזנה ומאשרים את ההאזנה . לדוגמא : נתת לסוכן שטח שלך מכשיר האזנה כדי להשתתף בפגישה שלו עם הלקוחות , כאשר הסוכן מודע לכך ומאשר את השתתפותך בשיחה . אם הסוכן לא מודע לכך , ההאזנה היא נחשבת האזנת סתרת ואסורה עפ’’י חוק .

מאמר בחסות דוקטור ספאי

 
 
פורום1זול
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "מכשירי האזנה – כמה כללים חשובים"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

תגובות הגולשים

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

לשכת המסחר מודיעין
הנתיב המהיר עמוד