הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
הצעה
 
 

כל מה שצריך לדעת על מחיר למשתכן

תכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר אמורה להביא להוזלה של מאות אלפי שקלים על שלל דירות ברחבי הארץ. מה גורם לירידת המחירים, מהי הזכאות להשתתפות בתכנית ואיזה הגבלות יש על הרוכשים? הנה כל התשובות

כל מה שצריך לדעת על מחיר למשתכן
גילה עיני

 

מחיר למשתכן היא תכנית של משרד האוצר ומטרתה להקל על חסרי דירה לקנות דירה ראשונה בתנאים מועדפים. הייחודיות של התכנית נעוצה בשיטת השיווק של הקרקעות: אם עד התכנית מי שזכה בקרקעות היה היזם שהציע את מחיר הקרקע הגבוה ביותר, בשיטה החדשה של מחיר למשתכן משווקים מגרשים למי שמציע את המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר דירתי ובהתאם למפרט מחייב שנקבע על ידי משרד הבינוי והשיכון.

ההנחה על הקרקעות והמענק לרוכשים יחד עם סבסוד הפיתוח באזורים נרחבים אמורים להביא להוזלת הדירות בתכנית מחיר למשתכן בכ-200 אלף ש"ח בהשוואה למחיר דירה בעלת נתונים דומים שנמצאת מחוץ לתכנית. עם זאת, חסרי דיור או משפרי דיור לא יהיו רשאים למכור את דירתם במשך 5 שנים מיום קבלת טופס האכלוס או 7 שנים ממועד ביצוע ההגרלה שבה זכו בדירה.

מי זכאי לקנות דירה בתכנת מחיר למשתכן?

הזכאות לרכישת דירה בתכנית מחיר למשתכן שמורה רק עבור תושבי ישראל שעומדים בקריטריונים של משרד האוצר. הקריטריונים מפורטים באתר האינטרנט של המשרד וכדאי  להתרשם מהם לפני שמגישים מועמדות להשתתפות בתכנית.  

כמו כן, החל ממאי 2017 נפתחה תכנית מחיר למשתכן גם למשפרי דיור וישנה הטבה לבני מקום שרוצים לרכוש דירה במקום שבו הם מתגוררים ב-3 השנים האחרונות או ב-4 מתוך 10 השנים האחרונות. ההחלטה באיזה ערים תהיה תכנית מחיר למשתכן היא בכל מקרה רק של משרד הבינוי והשיכון, בתיאום עם הרשות המוניציפאלית ובהתאם למצב התכניות וזמינות הקרקעות.

איך משתתפים בתכנית מחיר למשתכן?

תכנית מחיר למשתכן מתחילה בשיווק יחידות דיור ליזמים באזורים שכאמור נבחרים על ידי נציגי הרשויות. לאחר מכן מאושרים שטחי הדירות ומחירי הדירות, מפורסמות הודעות לגבי מועדי ההרשמה עבור בעלי הזכאות ונפתחת הרשמה למשך 28 ימים. את ההרשמה מבצעים באופן מקוון באמצעות אתר אינטרנט מיוחד ולאחר מכן נערכת הגרלה ממוחשבת ונשלחות הודעות זכייה.

מבחינת הזוכה, ההטבה המרכזית היא שבשלב חתימת החוזה ניתן לסכם מול הקבלן את פריסת התשלומים והמקדמה. משרד הבינוי והשיכון מעניק הטבה במשכנתא וניתן ליטול הלוואה כזו בשיעור 90%. לפי הוראות בנק ישראל, דרוש הון עצמי של 100 אלף ש"ח לפחות או 10% מגובה מחיר הדירה.

לבסוף, מומלץ להשתמש בכלי אובייקטיבי כמו מחשבון משכנתא על מנת להשוות בין הבנקים ולקבל את ההצעה הטובה ביותר. ימים יגידו האם תכנית מחיר למשתכן אכן תוריד את מחירי הדיור, אך מי שזכאי להשתתף בה בהחלט יכול בינתיים להפיק ממנה תועלת.

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "כל מה שצריך לדעת על מחיר למשתכן"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

 

תגובות הגולשים

הנתיב המהיר עמוד