היכל התרבות 17 שוליים
היכל התרבות 17 שוליים
יום שני, כ"ח ניסן, ה'תשע"ז - 24.4.2017
 
 
 
עיריית מודיעין 2017
פורום עיתונט
 

מתי מותר למעביד לא לערוך שימוע?/ראיון פורום

 בראיון פורום, עו”ד אביבית מליק המתמחה ביחסי עבודה, נשאלה במגוון נושאים כמו: הפסקת עבודה, פרישה מוקדמת, תשובה לאחר ראיון עבודה ושימוע של מעביד. יש לכם שאלות לעו”ד אביבית מליק? כאן המקום כנסו...

 | 06/03/2017
אביבית מליק (צילום: itonet)
שאלה לש.י.ל

 

בראיון פורום, עו"ד אביבית מליק נשאלה והשיבה במגוון נושאים. יש לכם שאלות לאביבית? כאן המקום כנסו...

 

הפסקת עבודה

השואלת: פולינה

שלום התקבלתי לעבודה בעירייה גדולה באזור ואחרי שנה פחות חודש זימנו אותי לשיחה והודיעו שאני לא ממשיכה. שאלתי, האם יש לי כאן זכויות כלשהן? תודה.

תשובת עו"ד אביבית מליק

שלום פולינה,

לפי חוק פיצויי פיטורים, מאחר ופוטרת בסמוך לפני תום שנת העבודה הראשונה שלך, הנך זכאית לפיצויי פיטורים בגין פיטורייך.כמו כן, יש לבחון האם נערך לך שימוע כדין, לפני שניתנה לך הודעת הפיטורים.בנוסף, עליך לקבל הודעה מוקדמת לפי החוק (אם עבדת בשכר חודשי מגיעים לך 18.5 ימי הודעה מוקדמת) וכן פדיון ימי החופשה שצברת ולא ניצלת.מאחלת לך המון הצלחה בדרכך החדשה.

 

משרה או פחות

השואלת: ריבקה מילר

שלום לך אני עובדת במשרד ממשלתי ובגלל מחלה מתמשכת, הציעו לי לרדת ל 75% משרה, כל זאת בעצתו של הרופא התעסוקתי. אני מתלבטת ולא יודעת מה היתרונות והחסרונות.

תשובת עו"ד אביבית מליק

שלום ריבקה מילר,

ראשית, מאחלת לך רפואה שלמה.  שנית, עליך לבדוק האם נותרו לך ימי מחלה לניצול בטרם תופחת המשרה ובמידה ולא נותרו, בדקי אפשרות לקבלת ימי מחלה נוספים באמצעות קרן דמי מחלה.במידה וניצלת את מלוא ימי המחלה שלך, ירידה ל-75% משרה תגרום להפחתה מתאימה של השכר, מן הסתם.
לגבי גובה הגמלה בעת פרישתך, הגמלה תקבע עפ"י ממוצע המשוקלל לכל תקופת עבודתך לפי חלקיות המשרה בה עבדת במהלך השנים.מעבר לכך, חסרים לי נתונים על-מנת לענות על שאלתך באופן מדויק יותר.תוכלי ליצור עמי קשר להמשך מענה.

 

פרישה מוקדמת

השואל: שמעון

שלום לך. נותרו לי שנה וחצי לפרישה ומצב בריאותי לא משהו. קיבלנו לאחרונה חוזר שמסביר למה כדאי לפרוש מוקדם.שאלתי היא האם ניתן להוציא מהעירייה בה אני עובד תנאי פרישה מועדפים בשל מצב  בריאותי ואם כן, מה צריך לעשות? 

תשובת עו"ד אביבית מליק

שלום שמעון,

התשובה לשאלתך היא מעט מורכבת ותלויה בגורמים שונים כגון: ותק בעבודה, גילך ומהו מצב בריאותך בגינו אתה מבקש לפרוש.ישנם מקרים בהם יהיה עדיף לפרוש דווקא פרישה מוקדמת בשל התנאים המועדפים הניתנים כדי לתמרץ ולעודד פרישת עובדים בסוג פרישה זה.כל מקרה נבחן לגופו והמלצתי היא לפנות לעו"ד המתמצא בתחום על-מנת שיבחן את הצעת הפרישה המוקדמת לעומת האלטרנטיבה של פרישה על רקע מצב בריאותי והכל כתלות בתנאי העסקתך, ותק גילך ומצב בריאותך.בברכת רפואה שלמה ובריאות טובה.

 

ראיון עבודה

השואלת: ניצה דביר

שמעתי שחלה חובת החזרת תשובה לאדם שהגיע לראיון עבודה גם אם הוא לא התקבל, האמנם?ואם כן-תוך כמה זמן התשובה אמורה להגיע למרואיין? תודה.

תשובת עו"ד אביבית מליק

שלום רב,

אם מועמד לא התקבל לעבודה, חלה חובה על המעסיק לפי החוק, להודיע לאותו מועמד שלא התקבל לעבודה, לא יאוחר מ-14 ימים מהיום שבו אדם אחר התקבל לעבודה שלגביה נערכו תהליכי המיון.אם עדיין נמשכים הליכי המיון לאותה משרה, יש להודיע למועמד לפחות אחת לחודשיים מתחילת ההשתתפות בהליכי המיון על התקדמות בהליכי המיון לעבודה.החוק שצוין לעיל לא חל על ענף ההסעדה, על עבודה שתקופת העבודה בה אינה עולה על 30 יום ובמקום עבודה המעסיק עד 25 עובדים.

 

שימוע - זכות או חובה

השואל: קובי

מתי מותר למעביד לא לערוך שימוע?

תשובת עו"ד אביבית מליק

מעסיק חייב לערוך שימוע לכל עובד, ללא תלות בוותק או בהיקף ההעסקה.

 

יש לכם שאלות לעו"ד אביבית מליק? כאן המקום כנסו...

 
 
שאלה לראש העיר
 
אינדקס חוצות לעסקים
חפש    פרסם