הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
גילה עיני
 
 

והתחזית: התגברות בנסיונות לביצוע פיגועים

ארועים משטרתיים שגרתיים ויומיומיים, לכאורה, עליהם אנו מדווחים כדרך של שגרה כל שבוע, עשויים לתת בידי הקורא הרגיש כלים להבנה נכונה יותר של הקורה מאחורי הקלעים, כאן, ליד הבית במודיעין. דוגמה טובה לכך היו הידיעות המשטרתיות מהשבוע שעבר

כוננות מטען שעלבים (צילום: מנחם בנטוב)
גילה עיני

 

השבוע שעבר הביא לנו שלוש ידיעות משטרתיות ובטחוניות. לכאורה, ללא קשר ישיר ביניהן. למעשה, כל אחת בנפרד וכולן יחד, מצביעות על מצב של עצבנות וכוננות מוגברת במערכת הבטחונית. יתכן, בשל התראה או התראות "חמות". הבנתן מעבר לאמירות הרשמיות, יחד עם מבט רחב יותר על הקורה באיו"ש ובעזה בסוף השבוע החולף, מביאים אותנו למסקנה הבלתי נמנעת שאנו עדים לתהליך מואץ של עלייה משמעותית ברף המוטיבציה לבצע פעילות חבלנית משטחי איו"ש, עזה ובצווארי הבקבוק אל תוך שטח מדינת ישראל. כביש 443 הוא רק אחד מהם.

ביום ראשון שעבר דיווחה משטרת מודיעין על רכב מסוג GMC שניסה להימלט ממחסום משטרתי בכניסה למודיעין. בסופו של הסיפור הוברר כי ברכב שהו שבחי"ם. אלא שעד שהדברים התבררו עברו דקות ארוכות שבמהלכן ביצעו השוטרים ירי לעבר הרכב הנמלט! כן, ירי חי על כביש 443! האם משמעות הדבר כי מעתה כל רכב שנמלט צפוי לירי חי מצד השוטרים הרודפים?! בודאי שלא. ירי חי, בכביש בינעירוני פעיל, על כל המשתמע מכך, מעיד על עצבנות בטחונית רבה. לאור זאת, קשה לקבל את ההודעה הרשמית שהסבירה שתכלית הירי היתה למנוע המשך סיכון הנהגים בכביש.

בהמשך, ביום שלישי שעבר נחסם כביש 443 בשעות הצהריים המוקדמות למשך כשעה וחצי. פקקי הענק שנוצרו בו, והנהגים העצבניים בחום אוגוסט הלוהט, לא מנעו מהמשטרה וכוחות הבטחון מלמנוע כמעט כל תנועה בכביש. ואכן, בתוך זמן קצר, יחסית, התבשרנו על מעצרה של מבוקשת, פעילת אירגון "ג’יהאד איסלאמי פלסטיני". האשה נתפסה בתוך רכב שעשה דרכו מערבה על כביש 443, בסמוך למחסום מכבים. מהמידע הרשמי, לא ניתן היה ללמוד האם מבוקשת זו היא שהיתה הגורם לעצבנות הבטחונית בראשית השבוע. למחרת, ביום רביעי, קיבלנו את התשובה-השלילית. בשטח קיים מידע נוסף על פח"ע צפוי.

וכך, ביום רביעי, שוב נחסם כביש 443 לתנועה. שוב פקקי ענק ושוב סופו של הסיפור, שכולל הרבה מאוד פעילות משטרתית וצבאית על הכביש, מניבה מעצר רכב גנוב והכרזה כי מדובר בארוע פלילי של גניבת רכב בלבד. ועל כך המהומה? בגלל רכב גנוב משביתים את התנועה על הכביש הראשי לירושלים? כן, כאן גם נמצאת התשובה לשאלה מהסעיף הקודם: הסיבה למהומה היתה בחשד שהרכב הגנוב נועד לצרכים אחרים, מלבד מכירתו לצרכנים הקבועים ברמאללה ובנותיה או לשם "שחיטתו" לחלקי חילוף. במערכת קיימת ככל הנראה התראה "חמה" נוספת שטרם הגיעה לידי סיכול.

ובתוך כך, גדודי עז א-דין אלקסאם (חמא"ס), פירסמו בסוף השבוע, דו"ח על פעילות "ההתנגדות" שניהלו נגד ישראל "מאז חטיפת החייל הישראלי, רב"ט גלעד שליט ב- 25 ביוני ועד ה- 9 באוגוסט". בתקופה זו עפ"י גירסתם, ירו פעילי הזרוע הצבאית של החמאס 188 רקטות קסאם, 104 פצצות מרגמה, 46 רקטות נ"ט מסוג RPG ו"יאסין" ותקפו 29 טנקים, 19 דחפורים ו- 10 נגמ"שים של צה"ל. עוד נמסר בדו"ח, כי 46 מוג’אהדין של החמאס נהרגו בלחימה נגד כוחות צה"ל. לטענת ראשי האירגון, כפי שעולה מדיווחים פנימיים שלהם עצמם, בימים אלו, אחרי הקרבות בלבנון, צה"ל הוא צבא חלש שנמצא במשבר עמוק. והמסקנות המתבקשות מכך, ברורות לכל.

קריאה מעמיקה וביקורתית יותר של המידע הביטחוני הרשמי מאפשרת לנו להבין ולהסיק הרבה יותר על הנעשה במרחב הביטחוני שסביבנו. הידיעות היבשות לכאורה, מאפשרות זאת. המסקנות שמתבקשות הן שאנו צפויים לתקופה אינטנסיבית יותר בנסיונות לבצע פח"ע בתוך הקו הירוק ובשטחי איו"ש ועזה. כביש 443 והמרחב הכפרי סביבו מהווים עדיין צוואר בקבוק פתוח למעבר פעילי טרור אל תוך מדינת ישראל. המוטיבציה לממש את האפשרויות הגלומות כאן התגברה עוד יותר לאחרונה. השלכת בקבוק תבערה אל רכב שנסע בכביש 443 במוצאי השבת האחרונה, אחרי זמן רב יחסית של שקט בתחום זה, יחד עם כוננויות לפיגוע חוזרות ונשנות השבוע, במשך יומיים רצופים במרחב בנימין עשויים רק לחזק את הטענה הזו.