הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
גילה עיני
 
 

מודיעין: מחיר למשתכן - עובדים עלינו בעינים

דירת 3 חד’ בקייזר בכ. 1.2 מיליון שקל. זה המחיר שנדרש מהזוכים "ברי המזל" שיעלו בגורל בפרוייקט "מחיר למשתכן" שפורסם השבוע באתר משרד השיכון. לעומת זאת בדירות 4 חדרים ההנחה כן משמעותית.

דיור למשתכן (צילום: כתב אורח)

 

השבוע התפרסמו באתר משרד השיכון שני פרויקטים במסגרת מחיר למשתכן. באחד משני הפרויקטים מוצע להשתתף בהגרלה על   דירת 3 חד. המחיר המוצע....1.2 מיליון שקל.

לפני כ 4 שנים התפרסם באתר פרויקט דומה באשדוד במסגרת מחיר למשתכן, ושם נדרש לדירת 4 חד’ מחיר של כ 900.000 שקל. באותו חודש התפרסם מכרז דומה בדיוק ביבנה הירוקה. המחיר, 570.000 שקל. מתברר שכל אלו שנרשמו למכרז באשדוד ביטלו את השתתפותם ונרשמו לפרויקט ביבנה.

ואם במודיעין עסקינן, גם במודיעין המחירים בעבר לא היו רחוקים מזה של יבנה הירוקה. האחרון לפני כחודש היה טיפה יותר גבוה, אבל עדיין ההנחה בו ניכרת. גם בשכונת הסלעים בראש העין לפני כחודשיים החלו בהרשמה לדירות 3 חד’ והמחיר שם נסבל בהחלט ונחשב מחיר מציאה.

אז על מי באים פה לעבוד. עד היום אני מנסה להבין איך דבר כזה קורה, ואיך יש פער בלתי נתפש שכזה ואיך בדיוק במשרד השיכון מצפים שההמונים יציפו את משרדי האחים אוזן, בעיקר כשבעתיד אמור להתפרסם חלק נוסף במסגרת הפרויקטים של מחיר למשתכן במחיר הרבה הרבה יותר זול. ולהזכירכם מדובר ב 18 דירות בלבד.

למען ההגינות נציין שיחד עם דירות ה 3 חד’ יצאו למכירה גם דירות 4 חדרים ושם המחיר אכן משקף הנחה של למעלה מ 300.000 ש"ח, אבל עדיין אנו מדברים על זוגות צעירים שמין הסתם משוועים לדירות קטנות.

אז איך זה קורה. למי שאינו בקיא נסביר איך העסק הזה עובד. משרד השיכון מפרסם לדוגמא מכרז לבניית 60 דירות , 45 מהם במחירי השוק  ו 15 הנותרים מחירן נקבע מראש ע"י החברות המציעות והחברה שמציעה את המחיר הכי זול היא שזוכה. החברה הקבלנית עושה את החשבון שלה, מוזילה ככל יכולתה את המחיר ל 15 הדירות מתוך הנחה שאת ההפסד יקזזו כבר המכירות במחירי השוק ליתר  45 הדירות.

העוקץ איפה נמצא בשני מדדים, מחיר הקרקע וכן אחוז הדירות המוזלות מול סך הפרויקט. ככל שמחיר הקרקע יותר זול (רק בחלומות במודיעין) וככל שאחוז הדירות המוצעות  למכירה בזול  קטן יותר, כך הקבלן יכול לספוג ביתר קלות את ההפסד ואז יציע מין הסתם מחיר זול מאוד לדירות המוזלות.

אז מה היה לנו כאן, 18 דירות מוזלות והמחיר "המוזל" בשמיים וזה אומר שכנראה מחיר הקרקע יקר ואחוז הדירות המוזלות גבוה יחסית לסך הדירות בפרויקט. ושימו לב ששני הפרויקטים שיצאו השבוע הם של אותו קבלן. כנראה שלא היו הרבה קופצים בגלל אי הכדאיות ומין הסתם לא רבים ייגשו ואני כבר מכיר מס’ מכרים  שהחליטו לא להירשם להגרלה הנוכחית בשל חוסר כדאיות.

אז בחודש בו ראיתי לפחות דירה אחת במודיעין (3 חד’)   שנמכרה בשוק החופשי  בדיוק במחיר של מחיר למשתכן, נראה לי שזאת יותר מחוצפה והתעמרות לעשות צחוק מאותם מאות שצבאו אך לא מזמן על לובי העירייה לבקש תעודת זכאות.

ועכשיו מספרים לנו שהשר כחלון מתכוון להכניס את כל הדירות שישווקו לפרויקט ובכך לעצור את המחירים הגואים, אבל אם מחירי הדירות בפרויקט הנדון משקפים מה שמחכה לנו (כי בעתיד רק מחירי הקרקע יקבעו ולא בטוח שזה יגרה קבלנים לגשת למכרזי המשרד), אזי כל הסיפור על צניחת מחירים הם חלומות באספמיה. ותקנו אותי אם אני טועה.

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "מודיעין: מחיר למשתכן - עובדים עלינו בעינים"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

 

תגובות הגולשים

  1. מודיעין :מחיר למשתכן ..?? או מחיר לראש העיר ..??! עובדיםעלינ
    | 12/07/2015
    כאשר ראה’’ע מר ח.ביבס התפאר במעשה המרמה של משרד השיכון , אתם הייתם אלו אשר פירסמו את הנהירה של הנופלים בפח . צילמתם את התורים ואת ההתנפלות ...! ראה’’ע וחבר מרעיו במועצת העיר עובדים על כולנו ובמקום לשמור על אתרים וטבע הם דואגים להצית את ההיסטריה על מחסור בדירות ועודף בשטחים פתוחים לרווחת איכות חיי התושבים החיים בעיר ..!!! על מה ולמה צריך לצופף את מספר התושבים ..? על מנת שמשכורת ראה’’ע תתנפח וכך גם החברה הכלכלית ומי-מודיעין ..??? תכנון התעבורה בעיר מהווה מיטרד תחבורתי אשר כולם ניזעקים כלפיו . האוטובוסים הארוכים מתפתלים ברחובות וצמתים אין ספור ונוספים אליהם הכיכרות האפרוריות ”מניבות” הזיתים והדקלים החולים במזיק חידקונית הדקל ..!! צריך להקים בעיריה מחלקה לפיתול אוטובוסים ולמציאת חברת תעבורה עם מיניבוסים לשרות עירוני . המשך הקמת בתיה’’ס ברחובות ובצמתים המרכזיים מוסיפים חטא על פשע לאיכות חיים ..! על כן מוקמות שכונות חדשות לבקרים והצעות מרגשות ב”מחיר מופרז למשתכן” ואתם ואנשי הנדל’’ן הצצים כפיטריות לאחר גשם ותריעו ל’’שוד’’ המאורגן ומתוזמן ..!! בברכה , ובתקווה להפסקת שוד השטחים הפתוחים והפיכתם למחסנים לוגיסטיים ..! עמיהוד נאור .
היכל התרבות
הנתיב המהיר עמוד