הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

ההיסטוריה של הויטמינים

גוף האדם מאז ומעולם היה זקוק לויטמינים אך רק לאחרונה הבנו מה באמת קורה איתם. איך הכל התחיל ומה צופן העתיד? הנה התשובות

ההיסטוריה של הויטמינים (צילום: PEXELS)
דוס צמרת

 

המדע המודרני מעלה על נס את הנושא של צריכת ויטמינים ומעודד גברים, נשים וילדים לשלב אותם בתזונה היומית. על פניו נדמה שויטמינים תמיד היו חלק מאתנו, אך האמת היא שעבר קצת זמן עד שהתחלנו להבין את היתרונות שלהם. לכן כדאי לעצור לרגע ולבדוק מה היו הנקודות החשובות בהיסטוריה של הויטמינים ומה אפשר ללמוד מהם לעתיד.

קודם כל, צריך לזכור שויטמין מוגדר כחומר אורגני שנחוץ לגוף לצורך פעילותו התקינה. הבעיה מבחינה היסטורית התחילה בזה שמדובר בחומרים שהגוף זקוק להם בכמויות זעירות, מה גם שאנו לא מסוגלים לייצר אותם בעצמנו. המשמעות היא שעל בני אדם לקבל ויטמינים ממקורות חיצוניים ובלי כלי מעבדה משוכללים בכלל אי אפשר לעקוב אחריהם.

שנית, רוב האנשים לא מעריכים עד היום את הויטמינים כי המחסור בהם קורה בשכיחות נמוכה בלבד ורק במצבים נדירים וקיצוניים. זה גרם עד לפני מספר שנים להתעלמות מהנושא של ויטמינים בקרב הציבור ולמיתוס שלפיו אין בהם צורך כל עוד שותים מים, מבצעים פעילות גופנית ונמנעים מאכילת מזונות משמינים ועתירי סוכר ומלח.

כך הגיעו הויטמינים לאור הזרקורים

כיום כאמור המצב שונה לגמרי. יש לנו את הכלים, השיטות והידע המתאימים על מנת לבדוק כיצד פועלים ויטמינים וחברות מזון משקיעות משאבים רבים בהוספה שלהם למוצרי הצריכה הנפוצים. בתוך כך, המודעות לתזונה בריאה ממשיכה לעלות ויחד איתה מגיעים גם הויטמינים לאור הזרקורים.

בשנים האחרונות נהוג לחלק ויטמינים לשתי קבוצות וזאת לפי הצורה שבה הם מגיעים לגוף. בצד אחד נמצאים ויטמינים מסיסים במים, בעוד הצד השני יש את אלו שמסיסים בשמן. הויטמינים המוכרים מהקבוצה הראשונה הם C ו-B, לעומת ויטמינים מפורסמים שממיסים בשמן ובהם K, A ו-E.

השלב הבא: שילוב בין ויטמינים ומינרלים

ההבדל בין הקבוצות הוא שויטמינים מסיסים במים נספגים בקלות במחזור הדם, בעיקר בזכות צריכת פירות וירקות. עם זאת, התנועה החופשית גם גורמת להם להישטף בקלות דרך הכליות החוצה עוד לפני שהם נספגים בגוף. לשם השוואה, ויטמינים מסיסים בשמן נעים במחזור הדם באמצעות תיווך של חלבונים מיוחדים. היתרון הוא שהם נשארים יותר זמן במערכת ולכן גם נספגים בגוף, ולכן גם אין צורך לצרוך אותם בכמויות גדולות על בסיס יומי.

היות וכבר ידוע שאין להקל ראש בחשיבות של ויטמינים, כל שנותר הוא לשלב אותם בתפריט התזונתי באופן מאוזן. בנוסף, מומלץ לשלב מינרלים שלא נמנים עם קבוצת הויטמינים אך חיוניים לגוף בדיוק כמוהם. הם נמצאים בסוגים שונים של מוצרי מזון ונספגים טוב יותר בגוף על רקע של שתיית מים ואורח חיים בריא.

 
 
פורום1זול
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "ההיסטוריה של הויטמינים"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

תגובות הגולשים

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך

הנתיב המהיר עמוד
הנתיב המהיר עמוד