הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
גילה עיני
 
 

בעל עסק - תכנן נכון את תזרים המזומנים שלך

תזרים מזומנים קובע הלכה למעשה את מצבו של העסק ומידת הגמישות שלו. מתקשה לנהל את התקציב בצורה נכונה? הנה כמה טיפים שיכולים לעזור לך

בעל עסק - תכנן נכון את תזרים המזומנים שלך (צילום: מקאן)

 

ניהול תזרים מזומנים מייצג את הפער בין הכסף שאותו עסק אמור לקבל מהלקוחות, לבין הכסף שהוא חייב לשלם לעובדים וספקים. המשמעות היא שעסקה יכולה באופן תיאורטי להיות מאוד רווחית, אך כל עוד אין לחברה מזומנים לשלם לספקים ולעובדים בטרם היא תקבל את התמורה עבורה – היא לא תהיה מסוגלת לממש אותה.

במילים אחרות, עסק ללא יכולת לשלם במזומן על התחייבויות שוטפות לא יכול לצמוח. מכאן שתכנון תזרים מזומנים קובע הלכה למעשה את מצבו של העסק, מהווה את המפתח לקבלת החלטות עסקיות ונכונות ומשפיע על מידת הגמישות והרווחיות.

כללי מפתח לתכנון וניהול תזרים מזומנים

הכלל הכי חשוב הוא להציב את הנושא של ניהול תזרים מזומנים בראש סדר העדיפויות. יש לעקוב אחר המזומן, לנטר אותו ולדאוג שהוא יגיע לחשבון הבנק. כך ניתן להשקיע לטווח ארוך ולצמצם את התלות בהלוואות או מקורות מימון חיצוניים.

כלל נוסף הוא לא להגיע למצב שבו העסק נשאר בלי מזומנים. זהו למעשה כישלון עסקי וצריך לעשות הכל כדי להימנע ממנו. זכרו שגם אם בסופו של דבר תצליחו לפתור את הבעיה שעל הפרק, תמיד תהיה לה עלות גבוהה כמו למשל דחיית תשלום לספק ופגיעה במוניטין, נטילת הלוואה לטווח קצר עם חריגה מהמסגרת או ויתור על הזדמנויות עסקיות לצמוח ולגדול.

מבחינת פרספקטיבה ואורך רוח, בעל עסק צריך לדעת מה תחזית תזרים המזומנים הצפויה עבורו לחצי השנה הקרובה. זהו הטווח האידיאלי מבחינת עלות מול תועלת ובעזרתו גם תוכלו להיות מודעים לבעיות בתזרים בזמן אמת. במקביל, דעו בכל רגע מה יתרת המזומנים הנוכחית, הקפידו על עדכון יומי של מערכת ניהול החשבונות ואל תסתפקו בדפי חשבון הבנק אלא השתמשו בתוכנה ייעודית.

טיפים לשיפור התזרים

יש הרבה דברים שבעל עסק יכול לעשות בשביל לצמצם הוצאות ולהגדיל את תזרים המזומנים השבועי או החודשי. ראשית, עליו להימנע מהוצאות פזיזות וכדאי לשמור על תזרים פנוי למקרה חירום או להוצאות שכבר נכללו בתכנית העסקית. אפשר ליישם מדיניות של אנרגיה חכמה כדי לחסוך בהוצאות מים וחשמל על העסק, להראות דוגמא אישית לעובדים לגבי חיסכון בנייר להדפסות ולהחליף ציוד בלאי שגורם יותר נזק מתועלת.

שנית, בעל העסק צריך לבדוק היכן ההוצאות המרכזיות שנמצאות בתחום האחריות שלו. הוא יכול לעבור לדוגמא למסלול של ליסינג תפעולי בשביל לקבל הכרה ברכב כהוצאה מוכרת, לברר האם ואיך ניתן לצמצם הוצאות על שכר דירה ולא לפחד לערוך שינויים במצבת כוח האדם. אלו הדברים הקטנים שעושים הבדל גדול עבור העסק וקובעים את יכולת הישרדותו.

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "בעל עסק - תכנן נכון את תזרים המזומנים שלך"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

תגובות הגולשים

עיריית מודיעין רגיל
הנתיב המהיר עמוד