הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
הצעה
 
 

מצבת ההנצחה שוב חוללה

ביום שישי האחרון נתגלה כי מצבת ההנצחה ללוחמי משלט 219 באתר הגרדי, חללי פלוגה א’ מגדוד 142 בחטיבת קרייתי, חולל פעם נוספת

מצבת ההנצחה ללוחמי משלט 219 (צילום: תמונה פרטית)

 

ביום שישי האחרון נתגלה כי מצבת ההנצחה ללוחמי משלט  219 באתר הגרדי, חללי פלוגה א’ מגדוד 142 בחטיבת קרייתי, חולל פעם נוספת. אתר ההנצחה נמצא כ 1500 מטר צפונית מערבית מצומת הכניסה לפארק התעשייה בעיר בסמוך לחפירה המתחדשת של קברות המכבים וקבר שיח’ ע’רבאווי.

ביום ה-24.9.1948, החל משעות הבוקר המוקדמות, נפתחה אש תותחים ומקלעים על המשלט. חיילי הפלוגה, שהוקמה אך חודשיים קודם לכן, התכוננו להדיפת ההסתערות האפשרית. מחוסר תעלות קשר ורץ, לא היו ידיעות במטה הפלוגה על הנעשה בעמדות ולא היה קשר בין העמדות. לקראת השעה שמונה בבוקר, התקיפו כוחות אויב את העמדה הצפונית, מבין העמדות במשלט וכבשוה. החיילים שלא נפגעו במתקפה זו נסוגו, באופן לא מאורגן, לעמדה עורפית ומשם לכיוון גימזו ודיר אבו סלאמה. גם העמדות המרכזית והדרומית נכבשו על-ידי האויב, אשר עסק בביזת שלל מהמשלט והתעללות בגופותיהם של חללי הפלוגה שנותרו במשלט. רק לקראת הצהרים, הגיעו פלוגות מגדוד 44 וכוח נוסף מגדוד 42, של חטיבת קרייתי ועד השעה שתיים וחצי בצהרים הן השלימו את כיבוש המשלט חזרה..

המראה שנתגלה ללוחמים היה קשה ונראה כי גופות החיילים חוללו. פלוגה א’ איבדה בקרב זה 23 מלוחמיה ובהם גם שני חיילים הנעדרים עד עצם היום הזה -  יעקב בטלהיים וישראל גליקזם זכרונם לברכה. חללי הקרב נקברו בחלקה הצבאית בבית העלמין בנחלת יצחק.

רבות סופר ונחקר אודות קרב זה במשך השנים. בשל נסיבות הקרב המיוחדת, המחיר הכבד, חילול הגופות והנעדרים מסרב הפצע להגליד עד עצם היום הזה. בכל שנה נערך טקס זיכרון באתר ההנצחה בהשתתפות עשרות רבות  מבני משפחות הנופלים בקרב.

לפני כעשור שנים החליטה קבוצת חרדים שקבר שיח ע’ירבאווי השוכן בסמוך לאתר ההנצחה הוא למעשה נקודת הציון לקברו של  מתיתיהו הכהן. בתוך כך הוקמה בתוך חלקת הקבר מצבת אבן לציון מקום הקבורה. מאז, בתדירות יום יומית כמעט עולים לקבר השיח שהוסב לקבר צדיקים משתטחי קברים ושאר מאמינים, נושאים תפילות, מדליקים נרות ומקיימים בו שאר מעשי פולחן.

אינני יודע מי חילל והשחית את אתר ההנצחה. אולם מאז ש"נכבש" קבר השיח והפך ל"קבר צדיק" מחולל פעם אחר פעם  אתר ההנצחה  ללוחמי משלט 219 שנפלו. האם עובדת הימצאותו של אתר ההנצחה מפריעה למשטתחי הקברים ושמא בעקבות זאת מכלים הם את זעמם בו? או שמא תושבי הכפר הערבי הסמוך מידיא הם הפוגעים באתר ההנצחה כמעשה נקמה שהוא? אינני יודע.  כך או אחרת  מדובר במעשה בזוי ושפל של חסרי לב וערך המביאים עצמם לידי סיפוק  באמצעות ניתוץ מצבות זכרון, חילול כבוד המת ושאר מעשי משחית שפלים.אני קורא למשרד הביטחון היחידה להנצחת חיילים, למועצה אזורית חבל מודיעים, לקרן הקיימת לישראל, למשטרת ישראל והשב"כ לפעול לאיתור העבריינים, להעמידם לדין, לשקם לאלתר את אתר ההנצחה במשלט 219 ולוודא שתופעות עברייניות מעין אלה לא יישנו.

הקרב האכזריעל משלט 219 לא הסתיים עדיין. נראה כי לא יסתיים הוא לעולם.

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "מצבת ההנצחה שוב חוללה"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

 

תגובות הגולשים

היכל התרבות
הנתיב המהיר עמוד