הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

רוצה לשנות את האופי שלה / ד”ר מרק רויטמן

ד"ר מרק רויטמן - פסיכיאטר ופסיכותרפיסט, משיב לשאלותיכם בכל הנוגע ליחסים שבינו לבינה

דר מרק רויטמן (צילום: תמונה פרטית)

 

שאלה:

אני בת 22, ולפני חצי שנה חבר שלי נפרד ממני. הקשר בינינו נמשך כשנתיים. זה היה הקשר הרציני הראשון שלי.

אני מודעת לכך שיש לי אופי לא קל. כאשר אני במתח, אני נוטה להתעצבן על דברים קטנים. החברות שלנו הייתה בדיוק בתקופה מאוד קשה עבורי: רק השתחררתי מהצבא והתחלתי ללמוד ולעבוד בוזמנית. כאשר לא היינו רבים, הוא היה אומר שהוא אוהב אותי ושאין כמוני, אבל כאשר רבנו - הוא היה מרים ידיים, אומר שהוא רוצה להיפרד, שלא טוב לו איתי והיה מנתק את הקשר. 

לאחר שנפרדנו בסופו של דבר, הרגשתי כמו סמרטוט. איבדתי את ביטחוני העצמי, התחלתי לזלזל בעצמי, עשיתי לעצמי שטיפת מוח ’בעזרתו האדיבה’, וחשבתי שאם הוא לא רוצה אותי - אז מי ירצה? 

היום, חצי שנה אחרי שהוא עזב אותי, התחלתי לצאת עם בחורים, אך לא יותר מפגישה אחת. יש לי מעין חרדת נטישה. אני לא מעריכה את עצמי מבפנים, למרות שמבחינה חיצונית אנשים אומרים לי שאני נראית טוב, ואני מרגישה שאחרים מעוניינים לצאת איתי. 

אני חוששת שברגע שיכירו את האופי הקשה שלי, הם לבטח יתייאשו ולא ירצו אותי. איך אני משנה את האופי הקשה שלי? איך לומדים לא להתפרץ?

 

תשובה:

את כותבת שהקשר עם החבר שלך היה הקשר החשוב הראשון שלך. זה שלא התאמתם, עוד לא אומר שיש לך פגמים באופי ושלא תסתדרי עם אף אחד. בהחלט יכול להיות שחברך, בהתנהגותו, תרם להוצאתך משיווי משקל ולהתפרצויותיך, במיוחד כאשר היית בתקופה קשה ולא יציבה בחיים שלך. 

יחד עם זאת, את מכירה את עצמך היטב, ואם את מזהה התנהגויות דומות של התפרצויות זעם ורגשי אשם אחריהן, גם בתקופות אחרות, במצבים אחרים ועם אנשים אחרים, למשל עם חברותיך, בזמן שירותך הצבאי, בלימודים, בבית - אזי יכול להיות שמדובר בתכונת אופי שמכשילה את היחסים הבין-אישיים שלך פעם אחר פעם.

אם זה כך, הדרך לשנות את פני דברים היא באמצעות פסיכותרפיה. רק בתהליך ארוך של טיפול יש אפשרות לזהות תכונות שונות של האישיות, להתחקות אחר הסיבות להיווצרותן, ולשנותן. עדיף לעשות זאת בגיל צעיר, לפני שמספיקים לקלקל מערכות יחסים נוספות, לפגוע ולהיפגע שלא לצורך.

www.psych.co.il

dr.roitmanm@gmail.com  

 
 
עיריית מודיעין רגיל