הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
גילה עיני
 
 

מדברים קפוארה

קפוארה זה משחק המשלב בתוכו אמנות לחימה, ריקוד, מוסיקה, שירה ותיאטרליות. אחד המאפיינים הבולטים בקפוארה הוא המעגל בו הכל מתרחש.

לוטן מגר (צילום: תמונה פרטית)
גילה עיני

 

אחת מאבני הדרך המשמעותיות בחיי היה הזמן בו התחלתי להתאמן בקפוארה. בנקודה זו חיי החלו להשתנות והתחלתי לפרוח. עם השנים בחרתי להיות אחת מאלו שמחוללים שינוי ופניתי להדרכת הקפוארה. בניסיון התיאורטי והמחקרי שחויתי במהלך לימודי לתואר ראשון ושני, ובשנות החינוך וההדרכה שצברתי, פיתחתי מודל ייחודי המשלב את יתרונות וחוזקות הקפוארה לצד מיומנויות הייעוץ המשפחתי.

קפוארה זה משחק המשלב בתוכו אמנות לחימה, ריקוד, מוסיקה, שירה ותיאטרליות. אחד המאפיינים הבולטים בקפוארה הוא המעגל בו הכל מתרחש. מי שנמצא בתוכו הוא ה"שחקן" ולאנטראקציה שבינו לבין השחקן השני קוראים "משחק". אני רואה את הקפוארה ככלי בעל פוטנציאל עצום לבנייה וחיזוק קשרים בינאישיים, דרך המשחק במעגל.

תפיסת הקפוארה כמשפחה והאוירה המשפחתית הזו משרה אוירת בטחון למשתתפים ומהווה מקום חם ועוטף עבורם. ולכן מתארים אותה כמקום בטוח. כדי להתאמן ולהצליח צריך לחשוב חיובי, הרוגע והשליטה ישיגו תוצאות גבוהות יותר מאשר כעס ושליליות. בנוסף, הקפוארה משולה לתרפיה: היא מעודדת יחסים חברתיים בקבוצה, מחזקת את ההערכה העצמית ומעלה את מצב הרוח.

בפיתוח המודל שלי בחרתי לבדוק קבוצה ייחודית משאר הקבוצות אותן אני מאמנת, קבוצת בנות חרדיות בבני ברק. ראיינתי את המתאמנות במטרה להבין כיצד האימונים, המבוססים על המודל משפיעים עליהן. המטרה שלי במודל זה היא לשלב את הקפוארה בתהליך הייעוץ ככלי התערבותי, שעוזר להתקרב, ליצור אמון, ליצור אזור בטחון שבו ניתן לשזור את התקשורת הייעוצית. ובעצם, לעזור לנערות לעבוד על הדימוי והבטחון העצמי באמצעות פיתוח וחיזוק היכולות הגופניות.

מהמודל המחקרי למדתי כי כלל המרואיינות שיתפו בשינוי שחל בהן כמו: חוסן אישי, מודעות והערכה עצמית גבוהה יותר. בעזרת הקפוארה יצרתי חיבור עם הבנות, מקום בטוח שבו יכלנו לעבוד על תהליכים פנימיים עבורן ובכך לעשות שינוי משמעותי: "...אני חושבת שלמדתי שגם אני שווה משהו גם לי יש קיום בעולם. שאני לא אוכלת לחם חסד על חשבון מישהו אחר." (מרואיינת). משפט השראה שמלווה אותי בעבודתי עם ילדים ומשפחותיהם בתהליכי הייעוץ והאימון בשילוב מיומנויות הקפוארה.

 
 
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "מדברים קפוארה"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

 

תגובות הגולשים

הנתיב המהיר עמוד