הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
מבזקים ועדכונים
 
הצעה
 
 

האם ניתן להשתמש באוסמוזה הפוכה באופן ביתי?

שיטת אוסמוזה הפוכה משמשת למטרות שונות ומתאימה בין היתר גם עבור טיהור מים במשק הביתי. מערכת מן הסוג הזה כוללת מסנן כימי ומסנן פחם פעיל ולכן היא מונעת חדירת רעלנים למי השתייה. בנוסף, לאוסמוזה הפוכה יש יתרונות שאי אפשר להשיג במערכות אחרות

צרכנות (צילום: לשכת הדוברות)
גילה עיני

 

טכנולוגיית אוסמוזה הפוכה פועלת בשיטה ייחודית של הפעלת לחץ אוסמוזי. הלחץ מסנן רעלנים וגורמים מזיקים שמצויים במי השתייה, והוא מאפשר להוציא חלקיקים מזעריים מתוך המים. מערכות אוסמוזה הפוכה משמשות עבור התפלת מים למשק החקלאי והציבורי, טיהור מים לתעשיית המזון, בתעשיית שטיפת מכוניות ובתעשיית ייצור מימן.

עם זאת, ניתן להשתמש באוסמוזה הפוכה גם באופן ביתי. מסנן מים שפועל בשיטה הזו משמש למטרות טיהור מי השתייה בצנרת הביתית ויש לו יתרונות רבים. ראשית, אין צורך במשאבת מים כי במתקנים ביתיים שעושים שימוש בשיטת אוסמוזה הפוכה מנוצל כוח הכבידה ליצירת הלחץ החיצוני הנדרש.

שנית, המערכת מותקנת לצד מסנן מכאני שנועד למנוע מעבר חלקיקים מעל גודל מסוים ועם מסנן פחם פעיל שתפקידו ללכוד כלור חופשי ותרכובות אורגניות.

כיצד פועלת השיטה של אוסמוזה הפוכה ומה החיסרון שלה?

יש שלושה שלבים עיקריים שבהם פועלת השיטה הביתית של אוסמוזה הפוכה. בשלב הראשון מי השתייה שמגיעים מהצנרת הראשית עוברים דרך מסנן כימי, שמונע את כניסתם של החלקיקים הגדולים. בשלב השני המים עוברים דרך מסנן הפחם הפעיל ורק בשלב השלישי הם עוברים דרך סנן האוסמוזה ההפוכה. הסנן אחראי על הפיכת המים לראויים לשתייה והוא גם מטהר אותם מטעמי לוואי, ריחות לא נעימים, תרכובות רעילות ועוד.

החיסרון העיקרי של אוסמוזה הפוכה הוא אובדן משמעותי של מים מטוהרים. בהליך האוסמוזה רק 25% מהמים הופכים להיות ראויים לשתייה, בעוד היתרה אינה מנוצלת. עם זאת, בהקשר של התפלת מי ים ומים מלוחים מדובר על פתרון אטרקטיבי. לראיה, מתקן ההתפלה שפועל באשקלון מתפיל 110 מטרים מעוקבים של מים מדי שנה והוא נחשב למתקן ההתפלה הגדול מסוגו בעולם וגם היעיל ביותר מבחינה כלכלית.

יתרונות אוסמוזה הפוכה מול מערכות אחרות

מערכת אוסמוזה הפוכה מונעת חדירה של רעלנים נפוצים אל תוך מי השתייה. היא מתמודדת בהצלחה עם חומרים כימיים ומתכות כבדות, יעילה מול תרכובות אורגניות רעילות וגם מונעת חדירת אסבסט שמצוי בכמויות גדולות בצינורות המים בישראל. בנוסף, בניגוד למערכות אחרות מסוגלת שיטת אוסמוזה הפוכה למנוע חדירת מלחים, כלואוריד, פלואריד וחומרי הדברה.

לסיכום, מערכת אוסמוזה הפוכה מאפשרת למים לעבור בצורה חד כיוונית כי היא מכילה קרום או ממברנה שיעילים בהרחקת וסינון מינרלים ומתכות. המערכת כוללת סנן מכני וסנן פחם פעיל אך היא יקרה יחסית ונחשבת לצרכנית מים גדולה. המערכת משמשת למגוון צרכנים ויכולה לשרת גם את משק המים הביתי.