הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
גילה עיני
 
 

סיפור לפרשה: ויקרא

המצווה הראשונה שקשורה לפסח המתקרב, הייתה לקחת כבש ולשחוט אותו  ערב יציאתם ממצריים.הפעם אתמקד בנושא השחיטה: שלוש פעמים יצאנו לשליחות חינוכית-קהילתית בתפוצות. חלק מחובותיי למילוי תפקידי  היה לשמש גם כשוחט ..

הרב חיים דברת (צילום: כתב אורח)
גילה עיני

 

"ושחט את בן הבקר...וזרקו את הדם... ומלק את ראשו....."(ויקרא)

המצווה הראשונה שקשורה לפסח המתקרב, הייתה לקחת כבש ולשחוט אותו  ערב יציאתם ממצריים.הפעם אתמקד בנושא השחיטה: שלוש פעמים יצאנו לשליחות חינוכית-קהילתית בתפוצות. חלק מחובותיי למילוי תפקידי  היה לשמש גם כשוחט ..

כחודש לפני סיום שליחותי השנייה  בוולינגטון קיבלתי  שיחת טלפון משר החקלאות של ממשלת ניו-זילנד  שביקש ליידע אותי באופן אישי על החלטתו לאסור תוך חודש, כל שחיטה יהודית.

אני יודע שבימים אלה ישנה התנגדות או חשש להודות בתפקיד אכזר כזה. לכל המבקרים עניתי (בתנאי שאינם צמחוניים) :השחיטה היא הדרך היהודית הפחות אכזרית מכל מה שראיתי במקומות שונים.

לא פעם נשאלתי מדוע אנחנו מתעקשים לשחוט בסכין ולא להמם בזרם חשמלי את הבהמה או לערפל את העופות לפני שחיטתם.

תשובתי הייתה  א. כי זו המסורת שלנו  ו ב. שלא הוכיחו לי בצורה מדעית שירייה בראש או שוק חשמלי הם אמצעים נוחים וקלים יותר.

בשנה האחרונה לשהותנו בניו-זילנד הקים שר החקלאות ועדה מקצועית לבדוק את הנושא. רבני ניו-זילנד לא רצו לשתף פעולה עם הוועדה והניסוי התקיים  תחת פיקוחו של פרופסור ששם משפחתו  היה מוסטפה. הועדה הגיעה למסקנה שאין הבדל בעוצמת הכאב.אם זו שחיטה או ירייה. אני טענתי בפניו שהניסוי לא נעשה  על ידי שוחט מקצועי ולא בסכין שחיטה חדה וחלקה. מועצת יהודי ניו זילנד הגישה תביעה נגד החלטת  השר  בטענה של שלילת הזכויות הדתיות.

במשפט  שהתקיים כשכבר חזרתי ארצה ,התבקשתי לשלוח תצהיר ובו הסברים . לא אלאה אתכם בפרטים אבל אחת הטענות שלנו הייתה אם אמנם הסיבה היא צער בעלי החיים  . אז מדוע לא תאסור  הממשלה את הצייד ברישיון , כשאלפי בעלי חיים (הרבה יותר מהצריכה היהודית) נורים ונפצעים באכזריות מדי שנה השופט קיבל את טענותינו. לאחר כחצי שנה התפרסמה  ידיעה שהשר ג’ון קרטר  הגיש התפטרותו מהממשלה בשל קשרי מסחר של ייצוא כבשים חיים למדינות ערב ואי דיווח על ניגוד אינטרסים שהיה לו בתפקידו.....

שבת שלום.

 
 
עיריית מודיעין רגיל
 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

הוספת תגובה לכתבה "סיפור לפרשה: ויקרא"

* השדות המסומנים בכוכבית הם שדות חובה.

תגובות הגולשים

הנתיב המהיר עמוד