הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

ילד נהרג בנעלין

הפגנה נגד גדר ההפרדה בנעלין שנועדה להיות שקטה הסתיימה אתמול בערב במותו של ילד בן 10. בכפר טוענים שהוא נורה מכדור של חייל. בצה"ל מפקפקים. הפלסטינים מסרבים להעביר את הגופה לנתיחה

בנית גדר ההפרדה ליד חשמונאים (צילום: מנחם בנטוב)
גילה עיני

 

 במהלך הפגנה נגד הקמת גדר ההפרדה בין נעלין לחשמונאים נהרג חמאדה חוסאם יוסף מוסא, ילד פלסטיני, בן 10, תושב נעלין. הילד נמצא הרוג במטע זיתים סמוך ולטענת הפלסטינים הוא נורה מכדור בראשו.

בצה"ל לא מוכנים לקבל באופן חד משמעי את הטענה בדבר הירי של החיילים, לאחר שגופתו של הילד נלקחה לבית החולים ברמאללה ואין הסכמה לאפשר את העברת וניתוח הגופה על ידי ישראל, לשם קביעה חד משמעית של נסיבות המוות.

בכפר נעלין שרר אתמול בערב כעס רב על הארוע. לדברי תושב מהכפר ההפגנה נועדה להיות שקטה ואפילו שלטונות צה"ל נתנו להם אישור לקיימה, תוך אזהרה שישמרו על פרופיל שקט.

כפי שתוכנן, ההפגנה אכן היתה שקטה וכללה בעיקר נערים, ילדים ונשים. לאחר כארבע שעות של הפגנה, החלו חלק מהמפגינים לצעוד לעבר אתר העבודות עאל הגדר. זהו השלב שבו נפגע הילד, לאחר שעפ"י גרסת הפלסטינים, מספר חיילים הגיעו מול המפגינים הצועדים ופתחו בירי לעברם.

גם על המדיניות אותה נקט צה"ל כלפיהם במהלך הימים האחרונים, קובלים אנשי הכפר. במיוחד על הסגר שהוטל לאחר הפגנות סוף השבוע האחרון שהיו סוערות במיוחד לאור אירוע הירי של חייל צה"ל על רגלו של פלסטיני שנעצר והיה כפות בידיו.

בצה"ל טוענים שבמהלך ההפגנה הושלכו אבנים לעבר החיילים. כתוצאה מכך נפצע חייל מג"ב בעינו מפגיעת אבן. החייל פונה לביה"ח תל השומר שם מנסים להציל את עינו הפגועה.

הכפר נעלין ממוקם על כביש 446 והכניסה אליו נמצאת עשרות מטרים בודדים ממחסום צה"ל. במשך רוב תקופת האינתיפאדות כמעט ולא יצאה מהכפר פעילות אלימה אל עבר הכביש או לעבר ישראלים שהגיעו למקום.

בכפר טוענים שכל רצונם הוא למנוע את הפגיעה בכ-1500 דונם זיתים שלהם שנמצאים בשטח שהוחרם עבור הגדר. לטענתם די אם תוזז הגדר ותוצמד לגדר הבטחון של חשמונאים, כדי שהמהומות ייפסקו.

שני הארועים האחרונים מהוים קפיצת מדרגה במערכת היחסים בין הכפר לבין צה"ל והישראלים שסביבם. רק מעשה של ממש (כמו הזזת הגדר לעבר חשמונאים) עשוי להרגיע את הרוחות.