הגדלת גופן
הקטנת גופן
 
מונוכרום
ניגודיות מקסימלית
 
תיאור לתמונות
 
קיצורי מקלדת
  • M-עבור לתוכן העמוד
  • H-עמוד הבית
  • F-פורום
  • B-אודות
  • A-הצהרת נגישות
הצהרת נגישות
ביטול נגישות
הצעה
 
 

סיכוי או סיכון?

תגידו, תהיתם פעם למה ממשיכים מסיעי השבחי"ם בפעילותם, למרות העונשים הכבדים המוטלים עליהם בבתי המשפט? סיפור אחד מתוך רבים שהגיע השבוע לקו הגמר בעליון, עשוי אולי לשפוך אור על השאלה הגדולה: סיכוי או סיכון?

שבחים חוצים (צילום: מנחם בנטוב)

 

מעצר מסיעי שבחי"ם והעמדתם לדין הפך לעניין שבשגרה. כל כך שגרתי שאפילו בעיתונות כבר לא מקובל לדווח על כל מעצר ומעצר, למעט מקרים ייחודים, כמו למשל "דחיסת" עשרות נוסעים ברכב פרטי, או אחרים שסיפור הרקע הופך בהם לסיפור המרכזי.

האם זה באמת כל כך משתלם להסיע פועלים בלתי חוקיים? השבוע עמד הנושא לפתחו של בית המשפט העליון. שם ערער מסיע שבח"ים שהורשע הן בשלום והן במחוזי (לאחר ערעור). בשל כך המשיך וערער גם לעליון.

ומעשה שהיה, כך היה: בדיוק לפני שנה, במרץ 2006, הסיע מוחמד אבו גאנם 3 שבחי"ם ממודיעין לתל-אביב. הוא נתפס והוגש נגדו כתב אישום בבית משפט השלום. 8 חודשים אח"כ, בדצמבר 2006, השופטת נחליאלי חייאט הרשיעה אותו עפ"י הודאתו וגזרה עליו שלושה חודשים ושבוע מאסר בפועל, ארבעה חדשים על תנאי ושנה שלילה מיום שחרורו.

על כך, ערער אבו-גאנם למחוזי ברמלה. במחוזי קיבלו את בקשתו והחל הדיון בערעור. אלא מה? בינתיים,עבודה זו עבודה, בעוד הדיון בעניינו בשלום נמשך, חזר אבו-גאנם להוביל שבחי"ם, ונתפס. הפעם בכביש 443 עם 11 שבחי"ם במכוניתו.

וכך התהפכה הקערה: דבר תפיסתו החוזרת עלה בערעורו במחוזי ובמקום לדון כיצד להקל בענשו, הפך הדיון כיצד להחמיר בעונש. והתוצאה: שופטי המחוזי קבעו כי בית משפט השלום הקל בעונש באופן חריג ולא מקובל. וקבעו לאבו-גאנם 8 חדשי מאסר(!) בפועל והוסיפו לו עוד 13 אלף שקלים קנס.

לזאת לא ציפה אבו-גאנם כשפנה לערער במחוזי. בצר לו פנה לעליון. שלשום דנו שופטי העליון בבקשת הערעור והחליטו שאין מקום לדון בכך. זכות העירעור אינה אוטומטית במקרה של ערעור שני ומקרה זה אין בו כדי לשנות מנוהג זה, קבעו השופטים והותירו את אבו-גנם עם העונש המוגדל שנחת עליו בשל ערעורו.

ועתה נותר רק לשאול: אז מדוע הם ממשיכים להסיע ולהסתכן בעונשים כה חמורים? אולי התשובה היא שלמרות העונשים הללו, במאזניים של סיכון מול סיכוי, הכף עדיין נוטה לעבר הסיכוי לעשות כסף קל עם סיכון נמוך יחסית להיתפס.

 
 
פורום1זול